Už poznáme víťazných žiadateľov o minigrant v rámci projektu “I Am European: Migration Stories & Facts for the 21st Century”. Človek v ohrození bude víťazné organizácie (Bratislavský inštitút pre politickú analýzu a Butterfly Effect) kontaktovať.
Organizácia: Projekt: Body:
Bratislavský inštitút pre politickú analýzu | Commuter | 88.3 |
Butterfly Effect | On the Move – Edugame about Migration | 80.9 |
Mareena | Diversity Academy | 78.5 |
OZ Keď môžem pomôžem | One World Košice | 59.1 |
Hodnotitelia: Lukáš Osvald, Peter Ivanič, Pavlína Meľuchová
19. 10. 2020, Bratislava
Nezisková organizácia Človek v ohrození vyhlasuje v rámci projektu „I Am European”: Migration Stories & Facts for the 21st Century” grantovú výzvu na podporu aktivít súvisiacich s témou migrácie. Zameraná je na mladých ľudí na Slovensku. Vaše projekty môžete podávať do 18. septembra 2020.
O ČO IDE? Projekt “I Am European“ je medzinárodný európsky projekt, na ktorom sa podieľa 7 organizácií zo 6 krajín a jeho cieľom je podporiť otvorenejšie, inkluzívnejšie a umiernenejšie postoje spoločnosti voči migrujúcim ľuďom. Tento cieľ chceme naplniť o.i. prostredníctvom aktivít, na ktorých sa budú podieľať mladí ľudia a ktoré zvýšia ich povedomie o migrácii. Keďže každá organizácia z projektového tímu má len určitý (obmedzený) dosah svojich aktivít, chceme prostredníctvom menších grantov podporiť aj ďalšie organizácie a dosah na mladých ľudí týmto spôsobom rozšíriť.
NA KOHO SA ZAMERAŤ? Aktivity projektu sa musia zameriavať na mladých ľudí (15-35 rokov), pričom cieľom projektov je zvýšiť a zároveň zlepšiť povedomie mladých ľudí o migrácii tak, aby projekt prispel k otvorenejšiemu, inkluzívnejšiemu a pokojnejšiemu prístupu spoločnosti k migrujúcim ľuďom.
ZVÝHODNENÉ BUDÚ tie projekty, ktoré sa na na mladých ľudí zameriavajú nielen ako na adresátov aktivít, ale ako na samotných organizátorov týchto aktivít (viď nižšie bod AKÉ AKTIVITY MÁME NA MYSLI?). Ďalšími výhodami sú aktivity vykonávané konkrétnymi cieľovými skupinami, resp. sú na nich zamerané – napr. aktivity s (mladými) novinármi, influencermi, aktivistami, učiteľmi apod. Zaujímavými sú tiež pre nás projekty, ktorých aktivity budú smerovať na ľudí s migračným backgroundom a na ľudí z ťažšie dosiahnuteľných oblastí. Tými mienime napríklad odľahlejšie regióny Slovenska, či aktivity smerujúce k cieľovým skupinám mimo hlavného mesta.
AKÉ AKTIVITY MÁME NA MYSLI? Konkrétne mantinely si z hľadiska obsahovej a metodologickej stránky nekladieme a inovatívne nápady uvítame. Podmienkou je, aby aktivity v prvom rade smerovali k vyššie uvedenému cieľu a cieľovej skupine. Môže ísť napríklad o:
- tvorbu mediálnych výstupov rôzneho formátu (články, TV reportáže, podcasty apod.) o migrácii, ktoré vytvorili začínajúci žurnalisti;
- tvorbu vzdelávacích materiálov o migrácii pre mladých;
- organizáciu vzdelávacích podujatí o migrácii;
- aktivity s migračnou tematikou na podporu globálneho vzdelávania, a to rôzneho formátu a v rôznom prostredí – napríklad diskusie či iné podujatia na festivaloch, táboroch, školách apod., pričom sú zamerané buď na mladých ľudí (1) všeobecne, (2) s migračným backgroundom alebo na mladých (3) z ťažko dostupných oblastí.
NA „AKÚ“ MIGRÁCIU AKTIVITY ZAMERAŤ? Migrácia je veľmi široký pojem, a tak ho aj vnímame – pre potreby tejto výzvy ňou rozumieme premiestňovanie sa ľudí z miesta na miesto. To môže zahŕňať jednotlivcov aj celé spoločenstvá, vnútorné presídľovanie v rámci krajiny, rovnako ako cesty naprieč a medzi kontinentmi. Rovnako sa môžu rôzniť príčiny premiesťňovania sa, od nútenej migrácie, úteku pred násilím, po dobrovoľný presun inam, za príležitosťami, rodinou, či hoci aj láskou. A mix pohnútok medzi tým – napríklad ľudia môžu unikať pred hmatateľným nebezpečenstvom, a zároveň môžu hľadať lepší život inde.
V slovenskom kontexte je relevantné aj krátkodobé cezhraničné dochádzanie za prácou či dlhodobý alebo trvalý odchod za prácou do zahraničia, presídľovanie spojené s politickými rozhodnutiami (kvôli výstavbe vodných diel či rozširovaniu baní apod.) alebo po odznení ekonomických aktivít či vplyvom geopolitických zmien (príkladom u nás je región Gemera a Novohradu). V historickom kontexte môžeme hovoriť napríklad o odsunoch obyvateľov krajiny iných národností, prípadne o osudoch zahraničných Slovákov a podobne.
KTO SA MÔŽE PRIHLÁSIŤ? Žiadatelia o grant musia byť registrované osoby/organizácie neziskového charakteru (napr. občianske združenie, nezisková organizácia a i.) a musia byť registrované v niektorej z členských krajín EÚ a pôsobiace na území Slovenskej republiky. Nemôže ísť o fyzickú osobu ani o podnikateľský subjekt.
Podmienkou je, aby organizácia dokázala preukázať existujúce skúsenosti s aktivitami zameranými na migráciu a/alebo so vzdelávaním, resp. osvetou medzi mladými ľuďmi. Organizácia musí tiež preukázať schopnosti v oblasti komunikácie a propagácie a schopnosť viesť grantový projekt (podmienkou je deklarovať zoznam projektov za posledné tri roky a poslednú finančnú uzávierku – ak zatiaľ nemáte k dispozícii za rok 2019, môže byť za rok 2018). Organizácia tiež nesmie byť poberateľom európskeho grantu DEAR 2018.
KAM SA PRIHLÁSIŤ A AKO NA TO? Na tomto odkaze nájdete elektronický formulár, prostredníctvom ktorého môžete žiadať o grant Človeka v ohrození. Na prihlásenie je nutné mať gmailový účet a je potrebné ho odoslať do 18. septembra 16:00 (po tejto hodine bude online formulár zamknutý).
Okrem (1) deklarácie aktivít a (2) zoznamu projektov v posledných 3 rokoch (v akejkoľvek dokumentovej podobe) je nutné doložiť aj (3) rozpočet projektu, (4) časový harmonogram aktivít a (5) maticu logického rámca (všetky je možné vypĺňať v slovenčine a potrebné odoslať v konkrétnej podobe zverejnenej TU). Všetky dokumenty okrem rozpočtu je nutné nahrať do bodu “Upload the samples of previous work, references and CVs of key experts”, rozpočet má v prihláške samostatný bod.
Keďže prihláška je koncipovaná formou postupného otvárania strán, môžete si otvoriť kópiu elektronického formulára, ktorá však slúži iba pre sprehľadnenie a jej vyplnenie nenahrádza prihlášku prostredníctvom elektronického formulára! Na tomto odkaze nájdete vzory požadovaných dokumentov a prehľadov.
AKÚ FINANČNÚ ČIASTKU POSKYTUJEME A NA ČO? Indikatívne máme na výzvu alokované zdroje vo výške 8 000 eur, pričom finálna výška grantu môže byť znížená a závisí od relevantnosti rozpočtových položiek, najvyššia suma na grant je 4000 eur.
Zároveň platí, že po podpísaní zmluvy vyplatíme 80 % výšky grantu. Zvyšných 20 % vyplatíme po skončení reportovacieho obdobia, ak reportované podklady (ktoré musia byť napísané v anglickom jazyku) budú spĺňať všetky požadované náležitosti.
V tomto grantovom programe je povinná finančná spoluúčasť zo strany žiadateľa, a to vo výške 5 % z celkového rozpočtu, pričom tieto zdroje nesmú pochádzať z finančných prostriedkov Európskej únie ani z tzv. in-kind príspevkov.
Typy aktivít, ktoré sú prípustné:
- informovanosť a diseminácia: aktivity na rozšírenie povedomia o problematike, propagačné aktivity, resp. aktivity na zasiahnutie cieľovej skupiny, mediálne výstupy;
- angažovanosť: kampane, petície a iné priame akcie;
- tvorba kapacít: aktivity globálneho vzdelávania na festivaloch, táboroch, školách;
– aktivity zaujímavé pre mladých, napríklad formou simulácie, rozšírenej či virtuálnej reality; videí či filmov; - tvorba a distribúcia online, printových a audiovizuálnych materiálov;
- tvorba a používanie výstupov pre sociálne siete;
- odmeny pre zamestnancov organizácie, ktorí sa priamo podieľajú na riadení a realizácii projektu (maximálne 40 % z celkového rozpočtu), odmeny pre externých konzultantov, ako aj iné výdavky priamo súvisiace s realizáciou projektu (cestovné, stravné, prenájom priestorov či vybavenia apod.);
- nepriame náklady na réžiu, ktoré preplácame do výšky max. 7 %.
Typy aktivít, ktoré nie sú prípustné:
- aktivity, ktoré sú vytvorené za účelom fundraisingu;
- priame politické aktivity (v zmysle straníckej politiky, aktivity v súvislosti s verejnými politikami uvedené vyššie sú povolené);
- aktivity propagujúce xenofóbiu, nenávisť apod.;
- tzv. in-kind príspevky;
- výdavky, ktoré sa zrealizovali pred začatím projektu.
Zároveň platí, že výdavky, ktoré by prečerpali výšku sumy v položke, musia žiadatelia uhradiť z vlastných zdrojov. Ak by naopak alokovanú sumu v položke neprečerpali, neminuté financie vracajú naspäť donorovi. Nepriame náklady na réžiu sú úmerne naviazané na čerpanie priamych finančných nákladov.
AKO DLHO PROJEKT POTRVÁ? Žiadosti o grant posielajte do 18. septembra 2020. Následne sa zíde hodnotiaca komisia, ktorá jednotlivé žiadosti posúdi a žiadateľom oznámi výsledok do 5. októbra 2020. Podpísanie zmlúv sa uskutoční na konci októbra a implementačná časť projektu bude trvať najskôr od 1. novembra 2020 do maximálne 31. augusta 2021, minimálne trvanie projektu by malo byť 3 mesiace. Od 1. septembra do 30. septembra 2021 prebieha reportovacie obdobie.
VYBRALI SME VÁS – ČO TERAZ? Na začiatku projektu usporiadame pre držiteľov grantu povinný seminár (alebo webinár – ešte upresníme), kde bude prebiehať školenie ohľadom projektov. Budeme vám tiež k dispozícii počas celého projektu i v reportovacom období. Na konci projektu usporiadame záverečné stretnutie.
Ak máte otázky ohľadom grantovej žiadosti, neváhajte kontaktovať projektovú manažérku Pavlínu Chalupkovú na e-mailovej adrese pavlina.chalupkova@clovekvohrozeni.sk.