Vzdelávame s dokumentárnymi filmami – koronavírus špeciál

Pandémia Koronavírusu COVID-19 má v tejto chvíli veľké dopady na náš život. Či už ide o domácu izoláciu, zatvorené školy, alebo zatvorenie letísk a hraníc, dopady globálneho problému sú viditeľné a markantné aj u nás.

A preto by sme vás radi pozvali využiť tento čas na debatu o dopadoch globálnych problémoch na náš život prostredníctvom dokumentárnych filmov a vzdelávacích materiálov.

Dokumentárny film je výborným nástrojom na otvorenie témy, pretože poskytuje zážitok, vedomosti, informácie a emócie, ale hlavne zodpovednosť za otvorenie témy sa prenáša na samotné médium resp. jeho tvorcov. To umožnuje učiteľom, neformálnym aktérom vzdelávania a ľudom zodpovedným za vzdelávanie v čase krízy, pôsobiť v roli angažovaného moderátora, ktorý sa pýta otázky a je zvedavý.

Každý jeden film otvára debatu o inej citlivej téme, a tak máte možnosť otvoriť debatu o extrémizme, generačnej chudobe, klimatickej zmene, aktivizme, dezinformáciách a sociálnych sieťach. 

Je jedno, či ste profesionálni pedagógovia, alebo ľudia zodpovední za vzdelávanie v čase preventívnych opatrení, metodicko-informačné materiály vám pomôžu pripraviť jednoduché aktivity pred filmom a po filme. Pôvodne boli určené pre triedne kolektívy, ale s trochu kreativity ich zvládnete adaptovať aj na prostredie domácej výučby. Pamätajte pritom na to najdôležitejšie pri sledovaní dokumentov tohto typu, na reflexiu po filme, pretože to je najpodstatnejšia časť celého procesu. Konkrétne otázky k reflexii nájdete vždy vo vzdelávacích materiáloch ku konkrétnym filmom.

Dokumentárne filmy sú v originálnom znení so slovenskými, alebo českými titulkami a časovo majú do 60 minút.

K dispozícii sú dokumentárne filmy:

  • Ďakujeme za dážď
  • Domáci zápas
  • #Sleduj Ma
  • Aktivistka
  • Bojovníčka s nenávisťou
  • Čo dokáže lož

 

ĎAKUJEME ZA DÁŽĎ

(Thank You For The Rain / Julia Dahr, Kisilu Musya / Dánsko / 2017 / 59 min. / slovenské titulky)

Ďakujeme za dážď je unikátny filmový projekt, ktorý natočili kenský farmár Kisilu Musya s nórskou filmárkou Juliou Dahr. Počas piatich rokov zachytil Kisilu nielen život svoje rodiny a komunity, ale aj ničivé dôsledky klimatickej zmeny − záplavy, extrémne suchá, ale aj smrť. Spoločne s Juliou sledujeme jeho premenu z otca na komunitného lídra a neskôr na aktivistu na celosvetovej úrovni. Posolstvo svojej komunity totiž prednesie až na klimatickom samite v Paríži. Film je výpoveďou večného optimistu, ktorý v boji o lepšiu budúcnosť otestuje vlastné limity.

Témy filmu: globálna klimatická zmena, klimatická spravodlivosť, environmentálny aktivizmus, migrácia

———————————————————

Po vyplnení tohto prihlasovacieho formulára, Vám bude zobrazený odkaz na film Ďakujeme za dážď. Prosím, odkaz nešírte, film slúži výlučne na nekomerčné vzdelávacie účely.

 

DOMÁCI ZÁPAS

(Domashni ihry / Alisa Kovalenko / Spojené kráľovstvo / 2017 / 52 min. / slovenské titulky)

Domáci zápas zobrazuje rozhodujúci okamih v živote dvadsaťročnej Aliny, „million dollar baby“ z Kyjeva, ktorá má vďaka vášni pre futbal šancu zachrániť svoju rozvrátenú rodinu pred chudobou. Matka striedavo prebýva vo väzení a na slobode, nevlastný otec – alkoholik nie je už deväť rokov schopný nájsť si prácu. Ako útočisko sa pre Alinu javí každodenné hranie futbalu s chlapcami. Keď si miestny tréner všimne jej talent, zapíše ju do Atex Kyiv, jediného ženského klubu v meste. Alina je v súčasnosti profesionálnou hráčkou a má možnosť hrať za ukrajinský národný tím. Po smrti matky sa však musí postarať o dvoch mladších súrodencov a čas, ktorý by inak trávila na ihrisku, sa rozhodne venovať udržaniu rodiny pohromade. Predáva svoje veci vrátane kopačiek, aby mohla zaplatiť nájom, no napriek všetkému ďalej sníva o futbalovej kariére.

Témy filmu: chudoba, dospievanie

———————————————————

Po vyplnení tohto prihlasovacieho formulára, Vám bude zobrazený odkaz na film Domáci zápas. Prosím, odkaz nešírte, film slúži výlučne na nekomerčné vzdelávacie účely.

 

#SLEDUJMA

(#FollowMe / Nicolaas Veul, Duco Coops / Holandsko / 2018 / 50 min. / české titulky)

„Všetko, čo vidíte, je táto okúzľujúca stránka. Nevidíte však, čo sa deje za oponou,“ vysvetľuje Mike zo spoločnosti Dovetale, ktorá analyzuje sociálne médiá. Instagram je ako výkladná skriňa, v ktorej ľudia propagujú samých seba. Zatiaľ čo užívatelia a užívateľky nadšene rozdávajú lajky selfíčkam, v pozadí prebieha čulý obchod s používateľskými účtami. Vzniká obrovské množstvo falošných profilov a internetoví roboti vyrábajú nových foloverov pre tých, ktorí si chcú pripadať úspešnejší. Je vôbec možné niečomu na Instagrame veriť?

Témy filmu: sociálne siete, reklama, mediálna gramotnosť, morálka

———————————————————

Po vyplnení tohto prihlasovacieho formulára, Vám bude zobrazený odkaz na film #Sleduj ma. Prosím, odkaz nešírte, film slúži výlučne na nekomerčné vzdelávacie účely.

 

AKTIVISTKA

(Activist / Petteri Saario / Fínsko / 2017 / 57 min / české titulky)

Riikka žije v malom meste na severe Fínska, ktorého okolitá príroda mala zostať navždy nedotknutá, keďže je začlenená do siete chránených lokalít Natura 2000. Keď jedna z najväčších medzinárodných ťažobných spoločností prejaví záujem o ťažbu kovov na chránenom území, študentka sa rozhodne konať. Na svoju stranu však musí získať nielen vlastného otca, ale aj niekoľko členov mestského zastupiteľstva.

Témy filmu: ochrana prírody, postavenie jednotlivca v spoločnosti, aktivizmus mladých

———————————————————

Po vyplnení tohto prihlasovacieho formulára, Vám bude zobrazený odkaz na film Aktivistka. Prosím, odkaz nešírte, film slúži výlučne na nekomerčné vzdelávacie účely.

 

BOJOVNÍČKA S NENÁVISŤOU

(The Hate Destroyer / Fabrizio Lussu, Vincenzo Caruso / Nemecko, Taliansko / 2017 / 52 min. / české titulky)

Už tridsať rokov vyráža svojrázna Berlínčanka Irmela do boja s nenávistnými symbolmi, vyzbrojená sprejom, škrabkou a čistiacimi prostriedkami. Pred sedemdesiatročnou dôchodkyňou sa neukryjú žiadne antisemitské plagáty, hákové kríže v podchodoch ani homofóbne heslá na električkových zastávkach. Irmela premaľuje, zoškriabe a zničí všetko súvisiace s prejavmi nenávisti. Nezľakne sa ani vyhrážok neonacistov či konfliktu so zákonom.

Témy filmu: boj proti extrémizmu, aktivizmus jednotlivca

———————————————————

Po vyplnení tohto prihlasovacieho formulára, Vám bude zobrazený odkaz na film Bojovníčka s nenávisťou. Prosím, odkaz nešírte, film slúži výlučne na nekomerčné vzdelávacie účely.

 

ČO DOKÁŽE LOŽ

(Co dokáže lež / Tomáš Kudrna / Česko, Francúzsko / 2016 / 26 min / český jazyk)

Kto stojí za nepravdivými informáciami v médiách a najmä na konšpiračných webových stránkach? Dokumentárny film Tomáša Kudrnu skúma tzv. informačnú vojnu a vplyv dezinformácií v Českej republike. Snaží sa zistiť, kto stojí za lžami, ktoré sa šíria najmä na sociálnych sieťach a alternatívnych weboch. Autori tiež hľadali odpoveď na otázku, do akej miery sú šírené správy, príbehy a emócie súčasťou ruskej propagandy, a akú úlohu v nej zohrávajú Česi a Češky, nespokojní s vývojom v krajine po roku 1989.

Témy filmu: falošné správy, konšpiračné weby, hybridná vojna

———————————————————

Po vyplnení tohto prihlasovacieho formulára, Vám bude zobrazený odkaz na film Čo dokáže lož. Prosím, odkaz nešírte, film slúži výlučne na nekomerčné vzdelávacie účely.

 

Dokumentárne filmy a vzdelávacie materiály pre vás pripravil Človek v ohrození n.o. a Medzinárodný filmový festival Jeden svet. Ich dlhodobú prácu nielen v oblasti vzdelávania môžete podporiť prostredníctvom klubu priateľov Človek v ohrození (klik)