Vojna na Ukrajine: ako ju citlivo rozoberať v triede
Milí učitelia a učiteľky, pedagogický a nepedagogický personál, rodičia,
aktuálne mnohí z nás žijeme ruským vojenským konfliktom na Ukrajine a obrovskou vlnou solidarity voči ľuďom z Ukrajiny. Tieto okolnosti majú veľký vplyv aj na prežívanie detí a mládeže. Radi by sme vám preto poskytli vzdelávacie pomôcky a konkrétne príklady, ktoré vás môžu inšpirovať k spracovaniu tejto náročnej témy počas školskej výučby. Zároveň nám záleží na tom, aby ste vedeli, kde nájdete dôveryhodné zdroje informácií. Dúfame, že vám budú nápomocné pri zvládnutí tejto náročnej situácie.
Vzdelávacie materiály
- V kontexte prílišného zahltenia informáciami vám pomôže s orientáciou príručka Ako sa vyznať v informačnom prostredí. V teoretickej časti sa dozviete, ako ľudský mozog prijíma a vyhodnocuje informácie, ako sa mení informačné prostredie, médiá a aký majú vplyv sociálne siete. V praktickej časti nájdete 5 aktivít do výučby, ktoré rozvíjajú kritické myslenie a mediálnu gramotnosť (objednávací formulár).
- Pre scitlivenie žiakov k téme utečencov si môžete premietnuť veľmi silný dokumentárny film Tieňohra o tínedžeroch (14-16 rokov), ktorí sa roky snažia prekročiť hranice Európskej únie. Film čiastočne natočili hlavní hrdinovia na telefóny. Okrem filmu ponúkame vzdelávacie aktivity a informačnú podporu k témam filmu. Tá vám umožní orientovať sa v téme migrácie mladistvých. Súčasťou je aj záznam školskej debaty s Bakhtuom, ktorý podobnú cestu absolvoval z Afganistanu na Slovensko, ale aj debata v anglickom jazyku s jedným z protagonistov filmu Tieňohra.
- Citlivo pracujte s emóciami detí. Využite napríklad simulačnú aktivitu Odchádzam (variácia pre geografiu a matematiku). V nej sa deti a mládež zoznámia s príbehmi ľudí, ktorí museli z rôznych dôvodov opustiť svoj domov. Preskúmajte príbeh Faisala, ktorý ako tínedžer utiekol z Afganistanu na Slovensko. V aktivite žiaci a žiačky preskúmajú a pomenujú emócie, ktoré počas Faisalovho príbehu cítia.
- Využite už existujúce materiály, ktoré Vám pomôžu citlivo hovoriť o konflikte na Ukrajine. IPčko spolu s ďalšími organizáciami pripravilo materiál Ako hovoriť o vojne s deťmi bez toho, aby ich to vystrašilo a Zvládanie stresu súvisiaceho s vojnou (pár odporúčaní od psychológov). Liga za duševné zdravie zase pripravila Veľký psychologický manuál. Vypočujte si záznam webináru Ako hovoriť so žiakmi o vojnovom konflikte za našimi hranicami. Pozrite si video o historických a politických príčinách vojny na Ukrajine z dielne youtubového kanálu Dejepis inak.
- Žiaci si môžu zahrať online hru Aaronova dilema, ktorá ilustruje, aké náročné je rozhodnúť sa pre migráciu v čase vojny a akým dilemám migrujúci ľudia musia často čeliť.
- ŠPÚ vydal “Metodické odporúčania pre základné a stredné školy: Ako reflektovať vo výučbe vojnu na ukrajine.”
- Komenského inštitút a CEEV Živica pripravili webinár Ako hovoriť s deťmi o utečencoch, ktorý vám pomôže pri komunikácii témy utečenectva v diskusii s deťmi, žiakmi a mladými ľuďmi – záznam si môžete pozrieť tu.
Prišli do vašej triedy deti z Ukrajiny?
- Ministerstvo školstva má podstránku, kde nájdete užitočné informácie pre pedagogický personál, rodičov.
- Centrum inkluzívneho vzdelávania pripravilo bulletin Krízová intervencia v školskom prostredí kde nájdete okrem iného príklady dobrej praxe vnímavej reakcie školy na závažnú akútnu krízu.
- Na stránke Metodicko pedagogického centra nájdete rôzne materiály vrátane základov ukrajinského jazyka.
- ŠPÚ zverejnil záznam webinára – Ako postupovať pri adaptácii detí a žiakov prichádzajúcich z Ukrajiny.
- Na facebooku vznikla skupina Máme v triede žiaka z Ukrajiny
- Liga za duševné zdravie pripravila Krízový manuál.
- CVEK pripravil materiál ako postupovať keď do vašej triedy prídu deti utečencov z Ukrajiny.
- Na tomto odkaze nájdete dokument s odkazmi na rozprávky na čítanie, počúvanie, či pozeranie v ukrajinskom jazyku.
Ako sa zapojiť?
Solidarita s ľuďmi na Ukrajine a potreba pomôcť rezonuje celým Slovenskom. Existuje viacero spôsobov, ako sa môžeme podieľať na pomoci, či už zdieľaním overených informácií, poskytnutím ubytovania, dobrovoľníckou prácou, alebo finančne:
- Človek v ohrození https://clovekvohrozeni.sk/humanitarna-pomoc/pomoc-na-ukrajine-kontakty-a-informacie/
- Kto pomôže Ukrajine https://www.ktopomozeukrajine.sk
- Slovenský červený kríž https://redcross.sk/ukrajina/
- Liga za ľudské práva https://www.hrl.sk/sk/o-nas/aktuality/informacie-pre-ludi-z-ukrajiny
- Ambrela – platforma rozvojových organizácií pripravila prehľad organizácií a zbierok, do ktorých sa možete zapojiť https://ambrela.org/spravy/pomahajte-s-nami-na-ukrajine/
Odkiaľ čerpať informácie?
Všetky médiá sa venujú konfliktu na Ukrajine a je veľmi dôležité vyhodnocovať kvalitu informácií. Slovenské a české médiá majú v priamo na Ukrajine ľudí v teréne, ktorí prinášajú aktuálne informácie. Odporúčame sledovať tieto médiá a konkrétnych reportérov a reportérky, ktorí na sociálne siete pridávajú informácie priamo z Ukrajiny či z pohraničia. Môžu byť zaujímavé a prínosné aj pre vašich žiakov a žiačky:
- Aktuality www.aktuality.sk
- Sme www.sme.sk
- Denník N www.dennikn.sk
- Stanka Harkotová, http://instagram.com/sharkotova/
- Lukáš Onderčanin, https://www.instagram.com/lukasonde/
- Vladimír Šnídl, https://www.facebook.com/vladimir.snidl a https://www.instagram.com/krotimehoaxy/
- Jakub Filo, zástupca šéfredaktorky v SME https://www.facebook.com/1026747249/posts/10224074330579169/?d=n
- Respekt https://www.respekt.cz
- Voxpot https://www.voxpot.cz
- Facebook Polície SR https://www.facebook.com/hoaxPZ/
- Oficiálna vládna stránka s informáciami pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny https://ua.gov.sk/en.html (v rôznych jazykoch)
- Migračné informačné centrum OSN https://www.mic.iom.sk/sk/
Odkiaľ nečerpať informácie a dávať si pozor na obsah
- Polícia SR vydala zoznam dezinformačných webov, proruských webov a užitočných idiotov https://www.facebook.com/hoaxPZ/posts/1152330715594794
- Web https://konspiratori.sk má rebríček dezinformačných webov, na ktoré si dávať pozor
Po pandémii COVID-19 sme sa ocitli v ďalšej náročnej situácii a žiaci a žiačky sa pýtajú ťažké otázky. Dúfame, že tento prehľad pomôcok a informácií bude nápomocný pri spoločných diskusiách v triede. Želáme vám veľa síl a nezabudnite myslieť aj na vlastnú mentálnu pohodu.
Tím Globálneho vzdelávania, Človek v ohrození