Príručka zeleného úradovania a nakupovania

Čo je zelené úradovanie?

  • Je to skrátený názov pre environmentálne vhodné správanie inštitúcií – úradov, škôl, ale aj samostatných podnikov. Zelené (udržateľné) úradovanie sa dá realizovať na úrovni jednotlivcov, domácností, malých i veľkých organizácií a podnikov.

Čo je zelené nakupovanie/obstarávanie?

  • Je to taký spôsob zadávania verejných zákaziek alebo dodávok, ktorý berie do úvahy vplyv vybraného tovaru a služieb na životné prostredie. Uprednostňované sú vlastnosti, ktorých negatívny vplyv na životné prostredie je čo najmenší. Medzi posudzované kritériá patrí napríklad možnosť
    recyklácie, biologická odbúrateľnosť, materiálna a energetická náročnosť výroby, zdravotná nezávadnosť, transportná vzdialenosť od výrobcovi k spotrebiteľovi a pod.

 

Táto príručka sa zameriava predovšetkým na prostredie kancelárií firiem alebo verejnej správy. Veľmi dôležitú úlohu v procese zeleného úradovania zohrávajú inštitúcie spravujúce verejné prostriedky (štátne úrady, obecné alebo regionálne úrady, školy, rekreačné strediská, domovy dôchodcov, kultúrne zariadenia, knižnice, atď.), ktorých je veľké množstvo a pokrývajú celé územie Slovenska. Zelené úradovanie zahŕňa systematické opatrenia zamerané na samotnú prevádzku (napr. cielené úspory energie, environmentálne vhodné čistenie), rovnako ako na oblasť verejného obstarávania (nákupu a zásobovania).

 

 

 

 

 

 

Pripravili: Kamila Danihelková a Petr Ledvina
Slovenskú verziu spracovala: Ivana Jaššová
Vydala Ekoporadňa Živica v spolupráci so STEP (ČR) a Kötháló (HU), 2009