UČÍME (SA) V GLOBÁLNYCH SÚVISLOSTIACH

Globálne vzdelávanie obohacuje učebný proces zdôrazňovaním globálnej prepojenosti, teda ako sú ľudia, miesta a javy v celom svete vzájomne prepojené. Existuje množstvo dôvodov, prečo by mohlo byť globálne vzdelávanie pre školy a celý vzdelávací systém inšpiratívne a obohacujúce, prípadne by mohli na tento proces reflektovať:

  • Náš svet sa stáva stále menším. My všetci máme vplyv na život ľudí v celom svete a ľudia v iných častiach sveta rovnako ovplyvňujú náš život. K porozumeniu týchto prepojení, a tým k pozitívnemu vplývaniu na svoje prostredie je dôležité pochopiť procesy, ktoré riadia to, čo dnes nazývame globálnou dedinou.
  • Globálne vzdelávanie nie je len o poznaní globálnych tém, ale aj o rozvíjaní kľúčových kompetencií ako schopnosť kriticky myslieť, vyjadriť vlastný názor, pracovať v tíme či riešiť konflikty. Globálne vzdelávanie pripravuje žiakov, ako čeliť súčasným globálnym výzvam. Zároveň podporuje praktické využitie získaných poznatkov
    v reálnom živote.
  • Žiaci sa dnes o globálnych témach dozvedajú najviac z médií. Tieto informácie u nich často prebúdzajú zvedavosť a motiváciu vedieť viac, lebo sa dejú „tu a teraz“ a aktérmi sú reálni ľudia v reálnych situáciách. Globálne vzdelávanie ponúka aktuálne témy a využíva zvedavosť a túžbu po učení.
  • S použitím interaktívnych a participatívnych metód učenia ponúka príležitosť pre všetkých žiakov. Tie môžu viesť k inklúzii aj tých, ktorí doteraz nepracovali dostatočne aktívne.
  • Globálne vzdelávanie sa implicitne objavuje v kurikule a priamo aj v obsahu predmetov. Jeho začlenenie do vyučovacieho procesu je preto prirodzené.
  • Pripravuje mladých ľudí na to, aby boli lepšie pripravení na život v dnešnom dynamickom a globalizovanom svete, no zároveň ich vedie k väčšej empatii, solidarite, rešpektu a zodpovednosti.

 

 

Človek v ohrození, o.z. 2014