Slovenské projekty zvyšujú počítačovú gramotnosť v Keni

Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity aj Nadácia Pontis rozbehli v Keni projekty počítačovej gramotnosti.

Na jar tohto roku vyslala Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity do Kene rozvojového dobrovoľníka v rámci projektu “Budovanie kapacít v oblasti počítačovej gramotnosti v Kwale a zvyšovanie verejného povedomia o slovenskej rozvojovej spolupráci.”  Úlohou projektu je zvýšiť počítačovú gramotnosť miestnych ľudí  formou IT prednášok a workshopov. Pravidelné odborné prednášky a a workshopy sa konajú na troch miestach – V Kwale, Tiwo a Mkongani.  Projekt je možné realizovať vďaka dobrovoľníckemu programu Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR) a vďaka Slovenskej agentúre pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS).

[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_large”,”fid”:”766″,”attributes”:{“alt”:””,”class”:”media-image”,”height”:”336″,”style”:”float: right;”,”typeof”:”foaf:Image”,”width”:”480″}}]]

Nadácia Pontis na svojej stránke informovala o projekte Slovensko-kenskej spolupráce pre moderné školy, ktorý realizuje s finančnou podporou SlovakAid. Programový koordinátor Nadácie Pontis Jakub Šimek vysvetľuje, že kenské stredné školy fungujú podobne ako tie slovenské, a teda v nich prevládajú teoretické znalosti pred praktickými zručnosťami. Pontis preto spolu s učiteľkami levickej obchodnej akadémie zaviedol v meste Voi projekt cvičných firiem. Podnikateľské zručnosti kenskí stredoškoláci nadobúdajú v rámci svojich počítačových klubov, v ktorých riadia reklamnú agentúru, banku, fotolab, štúdio na výrobu videí aj firmu zameranú na ekoturizmus. Získané skúsenosti im pomôžu v neskoršom uplatňovaní sa na trhu práce. Školy sú zapojené do projektu sa podieľajú na testovaní prevádzky Kenského centra cvičných firiem, mentorovanom Štátnym inštitútom odborného vzdelávania na Slovensku a podieľajú sa tak na zaradení Kenskej republiky do medzinárodnej organizácie Practice Enterprise Network.

Viac sa o týchto zaujímavých projektoch dozviete na stránkach Trnavskej univerzity a Nadácie Pontis.