S globálnym vzdelávaním sa stretnete už aj v biológii a dejepise
Človek v ohrození uskutočnil pre pedagogickú ale aj nepedagogickú verejnosť, ktorá sa zaujíma o smerovanie vzdelávania na základných školách, konferenciu Globálne vzdelávanie on-line.
Na konferencii organizátori predstavili novú publikáciu k dvom predmetom biológia a dejepis pre 5. až 9. ročník základných škôl, ako aj webovú platformu globálneho vzdelávania www.globalnevzdelavanie.sk.
Konferenciu otvárala Jana Karelová, riaditeľka Človeka v ohrození: „Vzdelávanie je dôležité vo všetkých našich projektoch. Za 15 rokov existencie Človeka v ohrození sa globálne vzdelávanie stalo kľúčovou oblasťou našej práce. Záleží nám na tom, aby mládež bola zodpovedná, tolerantná, aby chápala prepájanie súvislostí.“ Každý učiteľ, ktorý globálne vzdelávanie využíva na vyučovaní vie, že žiaci sa stávajú na hodine aktívni, vyjadrujú svoje stanoviská, argumentujú. Učiteľ vystupuje už len v pozícii facilitátora.
Vytvorením metodickej príručky pre predmety biológia a dejepis pokračuje Človek v ohrození v napĺňaní Národnej stratégie pre globálne vzdelávanie na obdobie rokov 2012 – 2016. „Našim zámerom bolo obohatiť existujúce predmety o perspektívu globálneho vzdelávania. Nechceme vytvárať nové predmety, učitelia, ale aj žiaci majú čo robiť, aby stíhali štandardy,“ vysvetľuje Andrej Návojský, odborný garant príručky pre časť dejepis.
Učitelia a učiteľky nájdu v metodickej príručke pre biológiu a dejepis vysvetlenie hlavných tém globálneho vzdelávania, popis ako pracovať s príručkou alebo tipy ako využívať rôzne aktivity globálneho vzdelávania na vyučovaní. Pri obidvoch predmetoch ocenia pedagógovia podrobný popis aktivít a námetov rozdelených do jednotlivých ročníkov 5 až 9.
Príručku si môžete stiahnúť TU. Záujemcovia si môžu príručku objednať aj cez info@clovekvohrozeni.sk alebo vyzdvihnúť v organizácii Človek v ohrození, Svoradova 5, Bratislava.
Na podujatí bola predstavaná aj webová stránka www.globalnevzdelavanie.sk, ktorá úspešne prináša najnovšie informácie učiteľkám a učiteľov z oblasti globálnych tém.
Návštevníci sa mohli zúčastniť na interaktívnych workshopoch, na ktorých zažili vybrané aktivity z príručky.
Na záver konferencie sa konal krst novej metodickej príručky. Krstnými rodičmi sa stali odborní garanti príručky Janka Andrisová a Andrej Návojský, ktorí sa rozhodli krstiť netradične vodou z Dunaja.