Rok 2013: Násilie na afganských ženách

Väčšina afganských žien už zakúsila násilie. Situácia sa za posledné obdobie zhoršila. Zmena však musí prísť zvnútra.

Najnebezpečnejšie pre ženy

Podľa britskej organizácie Oxfam zostáva Afganistan najnebezpečnejším miestom pre ženy na svete. Až 87 % všetkých žien v krajine zažilo istú formu násilia. Prezidentka Afganskej nezávislej komisie pre ľudské práva (ANKĽP) uvádza, že násilia v poslednej dobe pribúda. Brutalita rastie a odrezaný nos, pery či uši, ale aj verejné znásilnenia sa objavujú čoraz častejšie. Komisia zaznamenala nárast násilia na ženách za obdobie marec – september 2013 o 25%. Navyše, komisia hlási až 15% sexuálnych útokov a vrážd zo cti (tzv. honour killing) spáchaných príslušníkmi polície.
Množia sa aj prípady samoupálenia. Nemocnica v Heráte hlási za rok 2012 rekordné množstvo žien, ktoré sa zapálili. Neobvyklými nie sú ani prípady iných druhov násilia, ako napríklad nútené sobáše, domáce násilie a iné.

Invázia

Počas vlády Talibanu boli ženy nútené nosiť oblečenie, ktoré ich úplne zahaľovalo. Domácnosť nesmeli opúšťať bez sprievodu mužského príbuzného a školy pre dievčatá prakticky neexistovali. Po invázii vojsk pod vedením USA boli práva žien prezentované ako jedna z príčin vojny a naberali tak na dôležitosti.

Dôvody

Prečo sú teda štatistiky v krajine za posledné obdobie také zlé?
Prvým dôvodom je plánované stiahnutie vojsk západných krajín, ktoré, do istej miery, garantujú práva pre ženy. Garantujú tiež bezpečnejšie prostredie, ktoré umožňuje angažovanosť zahraničných ľudskoprávnych organizácií. Tomu všetkému však môže byť už onedlho koniec.
Prevádzkovateľka chránených domovov pre ženy tvrdí, že v krajine vládne kultúra beztrestnosti. Zákony na ochranu žien sa síce sprísňujú, ich vymožiteľnosť je však slabá. „Zabiť ženy v Afganistane je ľahké. Neexistuje žiaden trest.“ Objavili sa tiež prípady, keď boli ženy verejne ukameňované v prítomnosti afgánskych ozbrojených jednotiek. Uvedenie zákonov do praxe stojí a padá na ochote miestnych vodcov. Niektoré útoky nie sú ani ohlasované úradom zo strachu pred následkami. V nemocnici v Heráte sa objavil prípad, keď manžel podpálil ženu aj dieťa. Zachránil ich sused. Ten sa však bál prípad nahlásiť u príslušných orgánov.

Šance na zmenu

Ak zahraničné jednotky krajinu opustia v najbližších rokoch, bez alternatívy sa situácia môže výraznejšie zhoršiť. Zmena by mohla prísť z vnútra spoločnosti. Niekoľko rokov zahraničnej angažovanosti v Afganistane prispelo k zlepšeniu postavenia žien. Táto skúsenosť a väčšia uvedomelosť jednotlivcov o ľudských právach (žien) by mohla viesť k potrebným zmenám vo vnímaní žien. Nevyhnutná však bude zmena v zmýšľaní miestnych vodcov, držiteľov moci.
Pomôcť môže aj vytrvalý záujem zahraničných médií a mimovládnych ľudskoprávnych organizácií, ktoré by na aktuálnu situáciu naďalej upozorňovali a vytvárali tlak na miestnych držiteľov moci.

Viac k téme afganských žien nájdete TU a TU.