Rok 2013 je pre migrantov a utečencov jedným z najhorších
Každoročne zomrú tisícky migrantov počas úteku z domova. Na úteku sa stávajú súčasťou prevádzačstva, či obchodu s ľuďmi a podstupujú pritom riskantné cesty do bezpečia. Vcítiť sa do kože utečenca pomáha aj simulácia, ktorú predstavili v Británii.
Rastie počet tých, čo do cieľa nedorazia
V stredu 18. 12. sme si pripomenuli medzinárodný Deň migrantov. Podľa umiernenejších odhadov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) prišlo za tento rok o život až 2 360 migrantov a utečencov, teda o 250 viac než minulý rok. Údaje získala organizácia z pohraničných úradov a od skupín aktivistov. Hoci čísla teda nie sú ani zďaleka kompletné, keďže pochádzajú prevažne zo západných krajín, dá sa podľa nich pozorovať rastúci trend. Celkové počty migrantov, ktorí nedorazia do svojho cieľa je zrejme omnoho väčší. IOM toto číslo odhaduje až na 7 000.
Najviditeľnejšie
Migranti sa snažia dostať do Európy, no často narážajú na reštriktívne politiky týchto krajín. To podporuje ilegálne prevádzačstvo a obchod s ľuďmi. Prevádzačské cesty vedú najmä zo subsaharskej Afriky cez Stredozemné more do Európy. Tento rok sa neslávne zviditeľnil najmä taliansky ostrov Lampedusa, neďaleko afrického pobrežia, ktorý slúži pre migrantov a utečencov ako brána do Európy. Pri pokusoch prekonať more sa v októbri utopilo viac než 360 migrantov a už o týždeň neskôr ďalších 200. Mnohí však nedorazia ani k severoafrickému pobrežiu a zomierajú už pri prechode cez saharskú púšť. V októbri sa takto našlo aj takmer 100 tiel migrantov v púšti, na ceste k moru, v severnom Nigeri.
Aktuálne prúdia zástupy utečencov najmä zo Sýrie. Od vypuknutia konfliktu muselo domov opustiť viac než 2,3 milióna obyvateľov. Z nich viac než milión predstavujú deti, ktoré tak vyrastajú v nevyhovujúcich podmienkach. Problémy zasahujú každú sféru života týchto detí – zdravie (fyzické aj psychické), ich vývoj, vzdelávanie, bývanie, riziko detskej práce, rozbité rodinné zázemie, a pod.
Spravodajský portál AlJazeera ponúka na svojej stránke interaktívny obraz o cestách migrantov z Ázie do Austrálie. Tá sa stáva čoraz častejšie vyhľadávaným útočišťom pre Afgáncov, Mjanmarčanov, Iráncov, Srílančanov, ale aj Somálcov, ktorí museli opustiť svoje domovy pre rôzne konflikty. Podľa portálu našlo od roku 2012 v Austrálií bezpečný prístav takmer 18 tisíc migrantov. Podobne ako má Taliansko svoju Lampedusu, má Austrália svoj Kokosový a Vianočný ostrov, neďaleko Indonézie. Cesta do Austrálie však často vyžaduje aj obrovské finančné náklady. AlJazeera odhaduje cenu cesty migranta z Iránu do Austrálie na 11 000 – 14 000 $.
Simuláciou k empatii
Okrem migrantov je potrebné pracovať aj s obyvateľmi cieľovej krajiny. Britský Červený kríž predstavil simuláciu “Hľadanie útočišťa”, ktorá účastníkom približuje životnú situáciu utečenca a umožní prežiť hodinovú skúsenosť uchádzača o azyl. Simulácia má za cieľ vzdelávať, odbúravať stereotypy a predsudky, vyvolať v ľuďoch viac pochopenia a empatie voči utečencom a napokon viesť k pozitívnej zmene. Simulácia obsahuje, okrem iného, rôzne príbehy utečencov, napríklad z prostredia utečeneckých táborov. Tie vytvárajú osobnejšie spojenie s problematikou. Simulácie takéhoto druhu nie sú nové. Podobné sa konajú napríklad počas Svetového ekonomického fóra či Olympijských hier.
Viac informácií o simulácii nájdete TU.