Príbeh kozmetiky (Príbeh Vecí – 3. časť)

Tretí diel z cyklu videí na každý mesiac: Príbeh vecí. Videá o tom, odkiaľ naše veci sú, ale aj o tom, kde skončia. Tentoraz o našej kozmetike.

Je tu 3. časť z nášho seriálu Príbeh vecí. Príbehu sveta posadnutého vecami, v ktorom bežíme jedným smerom, neudržateľne pre budúcnosť – veci vyrábame, používame a vyhadzujeme. Jednotlivé časti seriálu hovoria o konkrétnych produktoch dennej spotreby. Aktuálny diel, sa venuje kozmetike, produktoch plných toxínov.

Tento diel sa snaží upozorniť na množstvo toxických chemikálií, ktoré sú prítomné v kozmetických prípravkoch. Väčšina z nás ich denne používa, čím sa zároveň vystavuje zdravotným rizikám. Opaľovacie krémy, rúže, ale aj detské šampóny. Kúpeľňa je zrazu ako mínové pole toxínov, ktoré spôsobujú rakovinu, astmu alebo poškodenia reprodukčného systému.

Priemerná žena v USA používa okolo 12 kozmetických produktov denne. Priemerný muž ich používa okolo 6. Každý z nich však obsahuje aspoň tucet chemikálií. Karcinogény, neurotoxiný, reprodukčné toxíny. Naše telá sa plnia aj ortuťou či olovom. A to hovoríme aj o deťoch a novorodencoch. Jedným z argumentom výrobcov sú malé množstvá. Prehliada sa však ich denné používanie a kombinácia s inými prípravkami.
Rovnako sa tak sa zabúda na pracovníkoch nechtových a vlasových štúdií, v ktorých sú zamestnanci v kontakte s týmito látkami počas celého dňa. Kozmetické spoločnosti pritom vôbec nie sú viazané monitorovať dopady svojich výrobkov na týchto ľudí.

Zodpovednosť je na vládach, aby regulovali to, čo sa môže na regále obchodov dostať. Rovnako tak aj označovanie výrobkov. V USA ide o často zavádzajúce slová ako “prírodný”, “rastlinný”, či “organický”, aj keď nezodpovedajú realite zloženia produktu.
Video tiež upozorňuje na situáciu v USA, kde úrad, ktorý skúma nezávadnosť potravín a liekov (FDA), nemá regulačné kompetencie pri kozmetike. FDA neskúma ich bezpečnosť ani zloženie. Od roku 1938 zakázal len 8 z vyše 12 000 látok používaných v kozmetike. Zákon ani len nevyžaduje uvádzanie úplného zloženia na výrobku.
V EÚ sme na tom o čosi lepšie. Okolo 1 400 látok spôsobujúcich rakovinu, genetické mutácie a poruchy je v kozmetike zakázaných.
Odporúčanie tvorcov je teda jasné. Používajte menej kozmetiky, zriedkavejšie a vyberajte tie s kratším zoznamom zloženia. Alebo naozaj potrebujete osviežovať vzduch po celom dome?

Navyše sa všetky tieto toxíny, aj keď neskončia v našom tele, dostávajú následne do prostredia – pitnej vody, riek, jazier, na naše polia. Kozmetika tak nezasahuje len do oblasti zdravia človeka ale aj do životného prostredia. A to už pri výrobe. Aj životnému prostrediu pomôžeme najmä našou vlastnou nižšou spotrebou kozmetiky.

Mnohé fabriky sa ale snažia vyrábať rovnako kvalitné produkty bez toxických látok. V krajinách, kde zákony regulujú zloženie kozmetických výrobkov ako aj používanie nezavádzajúcich názvov, sú firmy nútené investovať do výskumu čistejších a zelenších produktov.

Celý tretí diel z cyklu nájdete aj v našom videoarchíve. Viac k téme nájdete TU.

 

[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_large”,”fid”:”1099″,”attributes”:{“alt”:”The Story of Cosmetics (2010)”,”class”:”media-image”,”typeof”:”foaf:Image”}}]]