Pravidlá svetového obchodu

Animácie o pravidlách vo svetovom obchode a ich dopade na chudobnejšie krajiny, poslúžia pri výučbe na hodinách občianskej výchovy / náuky o spoločnosti.

Britská organizácia Oxfam ponúka na svojej stránke 5 jednoduchých animácií k téme svetového obchodu. Animácie sa sústreďujú na rôzne nežiaduce javy, ktoré poškodzujú rozvojové krajiny pri obchodovaní s bohatšími krajinami. Dôsledky takéhoto obchodu napokon zabraňujú rozvoju v menej rozvinutých krajinách.

Damping

Bohatšie aj chudobnejšie krajiny predávajú rovnaký produkt. Farmári bohatších krajín sú však dotovaní štátom a môžu ceny svojich produktov znižovať. Prebytky týchto produktov sú vyvážané. Miestni farmári v chudobnejších krajinách nie sú schopní konkurencie a prepadávajú väčšej chudobe a závislosti.
Animácia TU

Prístup na trh

Ak by mali chudobnejšie krajiny prístup na trhy bohatších krajín, mohli by sa z chudoby dostať predajom svojich produktov. Bohatšie krajiny však využívajú clá na dovoz tovaru z vonku. Clá zvyšujú ceny dovezeného tovaru, ktorý je tým menej konkurencieschopný. Chudobnejšie krajiny tak nemôžu získať na predaji svojich výrobkov. Preto väčšinu vývozných artiklov chudobnejších krajín predstavujú nerastné suroviny, ktoré bohatšie krajiny potrebujú. Tie sú však ďaleko lacnejšie než hotové produkty z nich. Chudobnejšie krajiny nemajú možnosť uvaliť rovnaké clá, pretože sú často závislé na pôžičkách z bohatších krajín.
Animácia TU

Nútená liberalizácia trhu

Ak by sa chudobnejšie krajiny mohli rozhodnúť, aký tovar povolia dovážať, ich vlastné slabé odvetvia by mali šancu rásť. Ak je však táto ochrana odstránená priskoro, miestna výroba je prevalcovaná dovozom a musí sa spoliehať na rozvojovú pomoc.
Bohaté krajiny dlhodobo využívajú Medzinárodný menový fond, Svetovú banku a vlastné nevyvážené bilaterálne dohody na otvorenie trhov. V súčasnosti sa o to snažia najmä cez Svetovú obchodnú organizáciu (WTO).
Animácia TU

Pracovné práva

Globalizácia a obchod dotiahli milióny ľudí (hlavne žien) z rozvojových krajín k platenej práci. Niektoré (medzinárodné) firmy majú minimálne štandardy v oblasti pracovného práva. Tlak pracovať rýchlejšie a lacnejšie ich však často prevalcuje. Zanedbávaná je najmä bezpečnosť na pracovisku či dĺžka pracovného času.
Animácia TU

Regionálne obchodné dohody

Ak sa viaceré chudobnejšie krajiny spoja cez vyrovnanú regionálnu obchodnú dohodu, majú väčšiu šancu prežiť v medzinárodnom obchode. Ich pozícia je vyrovnanejšia pri obchode s bohatšou krajinou. Ak ich bohatšie krajiny nútia nespolupracovať, chudobnejšie krajiny sú osamotene v nerovnom postavení vo vzťahoch s bohatšími obchodnými partnermi.
Animácia TU

Tieto animácie môžu učiteľom slúžiť ako učebná pomôcka na hodinách občianskej výchovy / náuky o spoločnosti pri témach medzinárodného obchodu.