Platenie daní podporí rozvoj každej krajiny

Dane, ktoré odvádza firma, slúžia štátu na zabezpečenie oblastí ako školstvo, zdravotníctvo, či infraštruktúra. Využívaním daňových rajov podkopávajú firmy rozvoj krajín v ktorých pôsobia. Ak ide o štáty globálneho Juhu, škodia tým snahám zlepšiť život v týchto krajinách.

V krajinách globálneho Juhu podniká množstvo firiem z globálneho Severu. Tie by mali odvádzať dane práve v krajinách pôsobenia. Britská organizácia ActionAid sa už dlhodobo venuje téme (ne)platenia daní v rozvojových krajinách.

Daňové raje a prázdniny

Mnohé firmy, ktoré tvoria zisk na Juhu sa tu vyhýbajú plateniu daní. Využívajú napríklad krajiny s nízkymi daňami – daňové raje – kam prevedú svoje zisky pred zdanením. Alternatívou je tiež tlak veľkých korporácií na miestnu vládu, aby im udelila daňové prázdniny. Tie však nie sú vždy pre firmu potrebné. Spoločnosti často argumentujú potrebou zahraničných investícií, ktoré majú priniesť žiadané tovary, služby, ale najmä pracovné miesta a rozvoj.

Straty

Podľa správy ActionAid prichádzajú rozvojové krajiny presunmi peňazí, a podobnými praktikami, ročne o stovky miliárd EUR. Táto suma sa rovná dvojnásobku rozvojovej pomoci poskytnutej za rok 2012. OECD dokonca tvrdí, že daňové raje spôsobujú rozvojovým krajinám straty trikrát väčšie ako to, čo získajú z rozvojovej pomoci. Napríklad podniky sídliace v Británii a podnikajúce v Zambii takto “ušetrili” od roku 2007 zhruba 27 miliónov dolárov. Problémom sú aj banky a finančné inštitúcie, ktoré odporúčajú a radia svojim klientom, nadnárodným spoločnostiam, ako legálne využiť zámorské daňové raje a “ušetriť”. Často ide o stovky miliónov dolárov na daniach. Finančné inštitúcie na to využívajú svoje pobočky roztrúsené po celom kontinente. Najnovším príkladom je Maurícius, daňový raj priamo v Afrike. Firmy dostanú priamo poradenstvo, ako tento raj využiť. Ak firma podniká v neďalekom Mozambiku, môže ušetriť, podľa správy ActionAid, až 60 % na daniach. Britská potravinárska spoločnosť pôsobiaca v Zambii takto ušetrila od roku 2007 skoro 18 miliónov dolárov. A to všetko legálne. Objem zahraničných investícií v roku 2012 dosiahol úroveň zahraničnej rozvojovej pomoci. Napriek tomu krajiny v mnohých oblastiach stále zlyhávajú. Zahraničné investície teda neznamenajú automatický rozvoj krajiny.

Skutočný rozvoj

Dane, ktoré firmy odvádzajú v rozvojových krajinách využíva štát na budovanie škôl, boj s podvýživou, financovanie nemocníc, či stavby infraštruktúry. Ak však dane zväčša neodvádzajú, štát v týchto oblastiach zlyháva. Zároveň sa stáva závislým na zahraničnej pomoci. ActionAid tvrdí, že dane, ktoré britské spoločnosti v Zambii neodviedli, by mohli zabezpečiť, napríklad, vzdelávanie pre 48 000 detí.

Takéto “šetrenie” v rozvojových krajinách nie je v poriadku. Myslí si to stále väčšina klientov finančných inštitúcií, ktoré ponúkajú cesty ako “ušetriť”. Práve tieto firmy, ako aj vlády, v ktorých nadnárodné spoločnosti sídlia, majú reálnu možnosť zatlačiť na spravodlivé platenie daní. ActionAid preto pripomína sociálnu a morálnu zodpovednosť zainteresovaných.

Vyhýbanie sa plateniu daní, môže byť zároveň výborná téma na hodiny matematiky, občianskej náuky, či geografie, a to z rôznych pohľadov. Porovnávanie výšky daní a jej výhodnosť pre firmu, oboznámenie sa s krajinami, ktoré sú známe ako daňové raje, alebo ako vlastne dane fungujú, a prečo ich štát potrebuje. Možností je mnoho.

 

Kompletné správy ActionAid o daňovej spravodlivosti nájdete TU a TU. Video si môžte pozrieť TU.