Novinárska cesta do Senegalu

S vybranými študentmi žurnalistiky zo Slovenska a ďalšími mladými novinármi z Bulharska, Maďarska a Poľska sme sa na jeseň 2019 do Senegalu. V tejto západoafrickej krajine sme sa venovali viacerým témam, primárne však klimatickej kríze a migrácii. Okrem iných miest sme navštívili mesto Saint-Louis, ktoré leží na hraniciach s Mauretániou. Toto mesto je extrémne ohrozené zmenou klímy, ale (aj) európskou nikdy nekončiacou chuťou na ryby z miestnych vôd. 

Jedným z najurgentnejších problémov senegalských miest je aj stúpajúca hladina oceánov. Novinári mohli na vlastné oči vidieť budovy – vrátane základnej školy -, ktorých múry zrútil vysoký príliv a pobrežie, ktoré sa nie tak dávno nachádzalo 100 a viac metrov ďalej od domov. Už v tomto roku boli úrady nútené presídliť tisícku ľudí – ďaleko od mora a spôsobu života, na ktorý sú tamojší obyvatelia zvyknutí. 

Téma migrácie preto bola jednou z tém, ktorým sa novinári venovali. Stretli sa napríklad s ľuďmi, ktorí strávili čas v Európe, s “prevádzačmi”, manželkou človeka, ktorý je aktuálne na zárobkoch v Španielsku, aj odborníkmi, ktorí sa tejto téme venujú.

Cestu sme organizovali v spolupráci s Minority Rights Group International a Ligou za ľudské práva. Spolufinancovala ju Európska komisia.

Návrat na stránku programu Svet medzi riadkami