Nové filmy z festivalu Jeden Svet 2018 pre školy

Z festivalu Jeden Svet 2018 sme vybrali 3 dokumentárne filmy pre školy. Vytvorili sme k nim metodiku s užitočnými informáciami k témam, ktoré filmy otvárajú.

Z festivalu Jeden Svet 2018 sme vybrali tri dokumentárne filmy pre školy. Ku každému je vytvorená metodika s užitočnými informáciami k témam, ktoré filmy otvárajú. Prioritne sú určené vám, ktorí učíte žiakov od 14 rokov. Ak pracujete s mladými v neformálnom vzdelávaní, môžete si ich taktiež objednať.

Filmy rozposielame na školy od januára 2019, stačí vyplniť prihlasovací formulár nižšie.

Aktivistka
(Activist, Petteri Saario / Fínsko / 2017/ 57 min/české titulky)

Riikka žije v malom meste na severe Fínska, ktorého okolitá príroda mala zostať navždy nedotknutá, keďže je začlenená do siete chránených lokalít Natura 2000. Keď jedna z najväčších medzinárodných ťažobných spoločností prejaví záujem o ťažbu kovov na chránenom území, študentka sa rozhodne konať. Na svoju stranu však musí získať nielen vlastného otca, ale aj niekoľko členov mestského zastupiteľstva. Tí v ponuke ťažiarov vidia najmä príležitosť na miestny ekonomický rozvoj. Riikka márne vysvetľuje, že priemyselná ťažba predstavuje pre región hrozbu a pre ďalšie generácie už nezostane zo vzácnej prírody vôbec nič. Dokument ukazuje príbeh motivovaného dievčaťa, ktoré medzi dospelými zakúša prvé prehry, ale sebavedome pokračuje v boji.

Témy filmu: ochrana prírody, postavenie jednotlivca v spoločnosti, aktivizmus mladých

Bojovníčka s nenávisťou
(The Hate Destroyer / Fabrizio Lussu, Vincenzo Caruso / Nemecko, Taliansko / 2017 / 52 min / české titulky)

Svojrázna sedemdesiatročná Berlínčanka Irmela už tridsať rokov každý deň neúnavne vyráža do boja s nenávistnými symbolmi, vyzbrojená sprejom, škrabkou a čistiacimi prostriedkami. Žiadne antisemitské plagáty, hákové kríže v     podchodoch či homofóbne heslá na električkových zastávkach nie sú pred ňou v bezpečí. Irmela premaľuje a zoškriabe všetko, čo súvisí s akýmkoľvek prejavom nenávisti. Nezľakne sa ani vyhrážok neonacistov či dokonca konfliktu so   zákonom. Film sa týka nemeckej neonacistickej scény a zároveň je psychologickým portrétom hlavnej hrdinky.

Témy filmu: boj proti extrémizmu, aktivizmus jednotlivca

Čo dokáže lož
(Co dokáže lež / Tomáš Kudrna / Česko, Francie / 2016 / 52 min / český jazyk)

Kto stojí za nepravdivými informáciami v médiách a najmä na konšpiračných webových stránkach? Dokumentárny film Tomáša Kudrnu skúma tzv. informačnú vojnu a vplyv dezinformácií v Českej republike. Snaží sa zistiť, kto stojí za lžami, ktoré sa šíria najmä na sociálnych sieťach a alternatívnych weboch. Autori tiež hľadali odpoveď na otázku, do akej miery sú šírené správy, príbehy a emócie súčasťou ruskej propagandy, a akú úlohu v nej zohrávajú Česi a Češky, nespokojní s vývojom v krajine po roku 1989. Dokument sa nakrúcal v Česku, vo Veľkej Británii, v Holandsku aj v Rusku. Účinkujú v ňom experti, ktorí sa téme dezinformácií venujú dlhodobo.

Témy filmu: falošné správy, konšpiračné weby, hybridná vojna

Filmy si môžete jednoducho a bezplatne objednať cez tento dotazník.

Dokumentárne filmy a metodiky k nim boli získané a vypracované vďaka finančnej podpore z Ministerstva spravodlivosti SR v rámci programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám rasizmu, xenofóbie, antisiemtizmu a ostatným prejovom intolerancie.