Nechaj to v zemi
Mnohé ťažobné spoločnosti a krajiny naďalej hľadajú nové náleziská ropy či uhlia s vidinou budúceho zisku. Lenže 80 % z už známych nálezísk nesmie byť vyťažených. Naša klíma by to nezvládla.
Britský denník the Guardian predstavil tento rok kampaň „Keep it in the ground” – Nechaj to v zemi. Kampaň sa venuje fosílnym palivám a klimatickým zmenám, ktoré sú s nimi úzko prepojené.
Je všeobecne známe, že hroziace katastrofické globálne otepľovanie je prepojené s emisiami CO2, ktoré musia byť redukované. Zároveň je prirodzené, že fosílne palivá ako ropa, zemný plyn či uhlie, sa ťažia preto, aby boli využité, teda spálené. Informačná časť kampane dáva do súvislosti niekoľko základných faktov.
- 2 Stupne
Oteplenie o 2 stupne je hranica, ktorá je vnímaná ako posledný bod pred nebezpečnými klimatickými zmenami. Oteplenie o viac než 2 stupne by prinieslo rozsiahle permanentné záplavy a suchá s následnými vysťahovaleckými vlnami.
-
565 Gigaton
Predstavuje množstvo CO2, ktoré je ešte možné bezpečne vypustiť do ovzdušia do roku 2050 a zostať pritom pod hranicou 2 stupňov oteplenia.
-
2 795 Gigaton
Je to množstvo CO2, ktoré sa uvoľní do ovzdušia, ak by sme spálili všetky známe zásoby fosílnych palív, vrátane doposiaľ nevyťažených.
Spálenie známych ložísk fosílnych palív prekračujú takmer päťnásobne prípustné množstvo CO2. Drvivú väčšinu, až 80 %, týchto nálezísk fosílnych palív teda nesmieme použiť. A to nehovoríme o doposiaľ neobjavených náleziskách, ktoré by boli dostupné napríklad pomocou nových technologických postupov.
[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_large”,”fid”:”1454″,”attributes”:{“alt”:”Why we need to keep fossil fuels in the ground | Keep it in the ground”,”class”:”media-image”,”style”:”float: right;”,”typeof”:”foaf:Image”}}]]
Napriek hrozbe
Tu prichádza paradox celej situácie. Ťažobné spoločnosti a mnohé krajiny totiž investovali za minulý rok viac než 700 miliárd dolárov na hľadanie nových nálezísk, vrátane medializovaných nálezísk v Arktíde. Investície sú značné aj do alternatívnych metód, ktoré by sprístupnili zdroje v kanadských dechtových pieskoch, či náleziská bridlicového plynu či ropy.
Táto kampaň sa preto sústreďuje na investorov, ktorý podporujú ťažobné spoločnosti. Ukazuje neudržateľný model biznisu. Investor riskuje stratu svojich investícii v blízkej budúcnosti, keď budú štáty nútené klimatickými zmenami k medzinárodným limitom na fosílne palivá. Vyzýva preto k odklonu investícii v prospech obnoviteľných zdrojov. Vytvára sa tu totiž akási uhlíková ekonomická bublina neudržateľných investícií, ktoré môžu byť stratené.
Fosílne palivá a školy
Informačná časť kampane môže slúžiť ako vhodný zdroj informácií pre učiteľov geografie, chémie, alebo aj cudzích jazykov. Prinášajú iný pohľad na výučbu o fosílnych palivách a síce vplyv ich ťažby na životné prostredie a klímu Zeme. Téma sa dá využiť aj na hodinách chémie pri popise chemických procesov pri spaľovaní fosílnych palív a produkciou CO2.
Na hodiny angličtiny sa k téme klimatických zmien, či neudržateľnej ťažby fosílnych palív dá využiť aj infografika, ktorú nájdete TU. Zachytáva množstvo suroviny vyťaženej od prihlásenia sa na stránku, od začiatku roku, či počas života človeka po zadaní veku.
Viac k téme nájdete TU, TU, TU a TU.
Film v angličtine k téme priemyslu a ťažby fosílnych palív nájdete TU.