Mýtus: V Afrike je všade teplo

Väčšina Afriky leží v tropickom pásme, to však neznamená, že sa tam počasie počas roka nemení. V najchladnejších mesiacoch na náhorných plošinách Južnej Afriky býva aj okolo 7° C a vo vysoko položených sídlach klesá teplota v júni a júli aj pod bod mrazu.

V Afrike je, vo všeobecnosti, v porovnaní so strednou Európou skutočne teplo. Podnebie kontinentu je však mnohotvárnejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Zjednodušené predstavy o klimatických podmienkach jednotlivých oblastí sú ovplyvnené nielen mierou ich zovšeobecnenia v učebniciach geografie, ale aj médiami, ktoré  vytváranie skreslených predstáv podporujú.

Väčšina afrického kontinentu leží v trópoch, výnimku tvoria len prímorské subtropické oblasti na krajnom severe a juhu. Ak chceme lepšie pochopiť klimatické podmienky Afriky, takéto základné delenie nestačí. Podľa Köppenovej klimatickej klasifikácie zasahujú do Afriky tri z piatich hlavných klimatických pásiem (do Európy zasahujú štyri), ktoré sa ďalej delia na klimatické typy. Afrika aj Európa ich majú zhodne po jedenásť, čo vyvracia predstavy Európanov o jednotvárnosti podnebia Afriky.

Rozdiely medzi klimatickými typmi pásma vlhkej tropickej klímy v Afrike sú názorne porovnateľné na nižšie uvedených klimatických grafoch vybraných afrických sídiel.

V Afrike je najrozšírenejšie pásmo suchej klímy, do ktorého patria všetky púštne a polopúštne oblasti. Napriek vžitej predstave púšte ako miesta bez zrážok obyvatelia týchto oblastí dážď poznajú. V určitej časti roka môže úhrn zrážok za jeden mesiac presiahnuť hodnotu 60 mm, čo je viac než priemerné množstvo zrážok v Bratislave v akomkoľvek mesiaci okrem letného obdobia od mája do augusta.

Z hľadiska klímy sa Európe najvýraznejšie podobajú oblasti v pásme subtropického podnebia, ktoré sa, rovnako ako na juhu Európy, vyznačuje suchými horúcimi letami a vlhkou miernou zimou. V Afrike sú to pobrežné oblasti na severe a juhu kontinentu. Keďže sú na rozdielnych pologuliach, priebeh teplôt a zrážok je opačný. Aj preto sa na dovolenku do Juhoafrickej republiky chodí prevažne v období, keď u nás vládne zima. Najnižšia dlhodobo nameraná priemerná teplota v najchladnejších mesiacoch na tropických náhorných plošinách Južnej Afriky býva aj okolo 7° C, pričom vo vysoko položených sídlach, ako je napr. Letsatseng v Lesothe, klesá teplota v júni a júli aj pod bod mrazu.

Africkému kontinentu patrí rekord v podobe najvyššej ročnej priemernej teploty v prepadline Dallol v Etiópii, kde sa vyšplhala až na 33,9° C. Historicky najnižšiu teplotu na africkom kontinente, mínus 24°C, namerali v roku 1935 v marockom meste Ifrán, ktoré sa nachádza v pohorí Atlas v nadmorskej výške 1665 m. Dnes je jedným z viacerých afrických lyžiarskych stredísk. Ďalšie sú v Alžírsku, Juhoafrickej republike a Lesothe. Kým v severoafrických strediskách napadne sneh počas zimy každoročne, na juhu Afriky sú snehové zrážky menej pravidelné. Nižšie teploty počas tamojšej zimy však v prípade nedostatku prírodného snehu umožňujú aspoň umelé zasnežovanie. Sneh sa objavuje aj v rovníkovom pásme na vrcholoch pohorí Kilimandžáro (Tanzánia) a Mt. Keňa (Keňa) a najnižšie denné (ranné) teploty v mnohých vysoko položených mestách na úpätí pohorí či na náhorných plošinách dosahujú 0 – 8° C [1].


 [1] Napríklad takmer priamo na rovníku v nadmorskej výške 2300 metrov sa nachádza kenské mestečko Nyahururu, kde sa priemerné ranné teploty pohybujú okolo 5 – 7 °C.
 

Sneh v pohorí Atlas na severe Afriky

Lyžiarske stredisko Afri-Ski v Lesothe

 
Text je z publikácice Afrika mýty a fakty, ktorá okrem zaujímavých informácií vyvracajúcich rôzne mýty obsahuje aj podnetné aktivity, ktoré môžu použiť učitelia na vyučovacích hodinách viacerých predmetov.