METODICKÉ MATERIÁLY PRE UČITEĽOV ZÁKLADNÝCH A STREDNÝCH ŠKÔL K DOKUMENTÁRNYM FILMOM S TÉMOU MIGRÁCIA

Vybrali sme pre vás päť pútavých filmov, ktoré reagujú na aktuánu tému migrácia:

  1. ROK BEZ RODIČOV –  Film o 11-ročnom Tareqovi, ktorému sa podarilo, spolu so strýkom a bratrancom, utiecť zo Sýrie, v ktorej prebieha občianska vojna. Film hovorí o jeho ceste do Holandska, kde žije už takmer rok bez rodičov a zobrazuje jeho život v novej škole.
  2. NORA SPIEVA PRE SÝRIU Film o 10-ročnej Nore a jej rodine, ktorá utiekla kvôli vojne z domova – v Sýrii. Nora žije v utečeneckom tábore v Jordánsku a napriek smútku za domovom sa snaží byť optimistická. Sníva o tom, ako si jedného dňa otvorí umeleckú školu v slobodnej Sýrii.
  3. PLAVBA Dokumentárny film zachytávajúci plavbu skupiny sýrskych utečencov do Európy. Cez autentické zábery približuje príbehy troch ľudí, hudobníka Nabíla, novinárky Angely, IT-čkára Ramiho a ich ďalších priateľov. Okrem plavby film zobrazuje ich následný život v Európe a problémy, s ktorými sa stretávajú.
  4. STAŤ SA EURÓPANOM Traja mladí chlapci v Európe sa snažia žiť život ako každý iný v ich veku. Nie je to ale jednoduché, keďže pochádzajú z Afganistanu, Sýrie a Guinei. Film zobrazuje migráciu na troch osobných príbehoch dospievajúcich mužov v celej jej šírke.
  5. AJ MY SME TU DOMA Slovenský dokument o živote cudzincov na Slovensku zobrazujúci osobné príbehy palestínskeho lekára, kvetinárky z Ukrajiny a podnikateľa z Vietnamu a o tom ako ich vidia Slováci.

 

 

Materiály vznikli vďaka finančnej podpore od Nadácie otvorenej spoločnosti v rámci programu Výzva k ľudskosti.