METODICKÉ MATERIÁLY K DOKUMENTÁRNYM FILMOM

Metodické materiály pre učiteľov základných a stredných škôl k dokumentárnym filmom:

  1. AKTIVISTKA Riikka žije v malom meste na severe Fínska, ktorého okolitá príroda mala zostať navždy nedotknutá, keďže je začlenená do siete chránených lokalít Natura 2000. Keď jedna z najväčších medzinárodných ťažobných spoločností prejaví záujem o ťažbu kovov na chránenom území, študentka sa rozhodne konať. Na svoju stranu však musí získať nielen vlastného otca, ale aj niekoľko členov mestského zastupiteľstva.
  2. BOJOVNÍČKA S NENÁVISŤOU Už tridsať rokov vyráža svojrázna Berlínčanka Irmela do boja s nenávistnými symbolmi, vyzbrojená sprejom, škrabkou a čistiacimi prostriedkami. Pred sedemdesiatročnou dôchodkyňou sa neukryjú žiadne antisemitské plagáty, hákové kríže v podchodoch ani homofóbne heslá na električkových zastávkach. Irmela premaľuje, zoškriabe a zničí všetko súvisiace s prejavmi nenávisti. Nezľakne sa ani vyhrážok neonacistov či konfliktu so zákonom.
  3. ČO DOKÁŽE LOŽ Kto stojí za nepravdivými informáciami v médiách a najmä na konšpiračných webových stránkach? Dokumentárny film Tomáša Kudrnu skúma tzv. informačnú vojnu a vplyv dezinformácií v Českej republike. Snaží sa zistiť, kto stojí za lžami, ktoré sa šíria najmä na sociálnych sieťach a alternatívnych weboch. Autori tiež hľadali odpoveď na otázku, do akej miery sú šírené správy, príbehy a emócie súčasťou ruskej propagandy, a akú úlohu v nej zohrávajú Česi a Češky, nespokojní s vývojom v krajine po roku 1989.

v príručke sa tiež dozviete:

  • ČO JE NOVINÁRSKA ETIKA
  • ČO SÚ DEZINFORMÁCIE
  • ČO SÚ HOAXY
  • ČO JE PROPAGANDA
  • ČO SÚ KONŠPIRAČNÉ TEÓRIE

Filmy si môžete jednoducho a bezplatne objednať cez dotazník na tejto stránke.

 

 

Autori: Lenka Putalová, Michaela Mozolová,
Martin Posch, Pavlína Chalúpková, Veronika Hypšová
Človek v ohrození, n. o. 2018