Logické fauly, alebo ako argumentovať proti manipulátorom

V súvislosti so stavom slovenského školstva sa často hovorí, že nevedie žiakov ku kritickému mysleniu. Mohli by sme dodať, že mladým ľuďom chýba i schopnosť argumentovať a efektívne komunikovať.

Ak ste niekedy strávili čas na sociálnych sieťach alebo diskusných fórach na internete, či pred televíziou sledujúc poltické debaty, isto ste zachytili argumenty, ktoré pre vás postrádali logiku, boli manipulatívne, klamlivé alebo zavádzajúce. Takéto techniky tiež bývajú obľúbenou súčasťou argumentácie propagandy a manipulátorov. V tomto kontexte sa čoraz častejšie spomínajú takzvané logické alebo argumentačné fauly alebo klamlivé argumenty (z angl.: logical fallacies).

Hoci boli rozlišované už Aristotelom, na školách sa o nich dodnes neučíme. Logické fauly majú svoje “šablóny”. Existuje celý rad štúdii, materiálov, kníh, vídeí a infografík, ktoré vám pomôžu logické klamy pochopiť, rozpoznať a prípadne i použiť (nielen) vo vyučovaní. Možno použiť niektoré z kvalitných zdrojov, ktoré sú verejne prístupné.

Aj do slovenského jazyka bola preložená veľmi pekná Ilustrovaná Kniha zlých argumentov. Možno si ju zakúpiť alebo voľne stiahnuť TU.

 

Rozprávame sa o téme A
Náš protivník nemá dostatočný argument, a tak nastolí tému B s dojmom, že sa témy A týka (pričom sa jej vôbec netýka).
Téma A odchádza do úzadia a nahrádza ju téma B

Je to klasický argumentačný faul, tzv. Červený sleď, ktorého cieľom je odviezť stopu k nesúvisiacej téme. Názov vznikol podľa historky, v ktorej sa údeným sleďom tahaným cez územie lovu nechali odviesť psy zo stopy.

Medzi ďalšie patrí napríklad faul Slamený panák (tzv Straw man). Jeho podstatou je nahradenie vašeho argumentu takým, ktorý ho pokryví alebo preženie a následne naň zaútočiť.

Príklad:

A: Myslím si, že každý má právo byť chránený pred nenávistnými prejavmi, aj tými na internete.

B: Takže ty chceš zavádzať cenzúru? To už tu bolo. Takí, ako si ty, sú pre slobodu nebezpečnejší, ako nacisti (komunisti).

Príklad sme si požičali z pekne pripravených textov a príkladov, ktoré nájdete na webe hatefree.cz

Do českého jazyka zas boli preložené vizualizácie argumentačných faulov z anglického jazyka (z amerického originálu TU), ktoré pripravili v brnenskom Centre Občasnkého vzdělávávní. Sú dostupné v niekoľkých farebných a veľkostných formátoch, čiže sa s nimi dá dobre pracovať i v škole. Nájdete ich TU.

Pekný a jednoduchý zoznam logických klamov nájdete aj na slovenskej či českej wikipédii. Odporúčame skôr český text.

Niektoré zdroje alebo pekné popisy nájdete aj na portále, ktorý ponúka učebné texty a inšpirácie pre učiteľov občianskej náuky TU.

V anglickom jazyku nájdete pod heslom “logical fallacies” množstvo edukatívych videí, ktoré dobre vysvetľujú jednotlivé kategórie logických alebo argumentačných faulov i s príkladmi. Napríklad TU alebo tu:

[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_large”,”fid”:”1603″,”attributes”:{“alt”:”Moving the Goal Posts Fallacy | Idea Channel | PBS Digital Studios”,”class”:”media-image”,”typeof”:”foaf:Image”}}]]

Foto na titulke: Kniha zlých argumentov 

Obsah vzniká s podporou: