Lacná ropa ako ekologická šanca

Svet zaplavuje lacná ropa. Presýtený trh môže na jednej strane nabádať k plytvaniu, no na druhej strane odrádza od novej ťažby. Svet si pritom ťažbu nových nálezísk už ekologicky nemôže dovoliť. Naopak, krajiny by mali v tejto situácii zaviesť nepopulárnu uhlíkovú daň.

Pečo je ropa lacná

Už niekoľko mesiacov v rade k nám prichádzajú správy o klesajúcich cenách ropy. Aktuálne sa prepadli k sume 30 dolárov za barel, čo predstavuje viac než 70%-tný pokles za uplynulý rok a pol.
Zo základov ekonómie vieme, že cena komodity je daná dopytom a ponukou. Ponuka ropy na svetových trhoch rastie, keďže hlavný producenti ropy ponúkajú viac, než je žiadané. Reč je najmä o Saudskej Arábii, ktorá sa takto zrejme snaží odradiť USA a Kanadu od investícií do nových technológií a ťažby v nevyužitých náleziskách. Ide však určite aj o snahu vytlačiť ropnú konkurenciu, ktorá si nemôže na rozdiel od Saudov dovoliť dlhodobo tak nízke ceny ropy. Zvyšuje sa tiež ponuka alternatívnych fosílnych palív, ktoré môžu ropu čiastočne nahradiť, ako napríklad zemný plyn. Napokon je tu Irán, jedna z ropných veľmocí, ktorému sa po nedávnom zrušení sankcií opäť otvorili dvere na preplnený svetový trh s ropou.
Kým ponuka za uplynulé obdobie neustále rastie, dopyt naopak klesá. Jedna z najväčších ekonomík a hlavný energetický spotrebiteľ, Čína, od konca minulého roka spomaľuje svoj rast. V horizonte najbližších rokov môže tiež zohrať rolu výsledok parížskych rokovaní, kde sa krajiny zaviazali znížiť celosvetové emisie, a teda obmedziť aj svoju spotrebu fosílnych palív vrátane ropy.

V nasledujúcej analýze sa budeme na svet pozerať z perspektívy kampane ‘Keep it in the ground‘ (Nechaj to v zemi) britských novín Guardian. Kampaň upozorňuje na to, že prevažná väčšina fosílnych palív sa nikdy nesmie vyťažiť (a spáliť) aby sa predišlo emisiám, ktoré by viedli k nezvratným klimatickým zmenám.

Plytvanie

Lacná ropa v prvom rade navádza na plytvanie, či už v priemysle, doprave alebo v domácnostiach, pre ktoré sa cesta autom stáva lacnejšia. Spotrebitelia tiež nie sú nútení nakupovať energeticky efektívnejšie autá. Automobilky sú zároveň menej motivované investovať do vedy a výskumu v oblasti alternatívnych ekologickejších pohonov áut.
Nízke ceny odrádzajú aj od ďalších investícii do ekologickejších a obnoviteľných zdrojov energie. Týka sa to najmä krajín globálneho Juhu, kde ropa veľakrát súperí ako zdroj elektrickej energie s obnoviteľnými zdrojmi – solárnou či veternou energiou.

Zostane v zemi

Lacná ropa má aj svoje ekologické výhody. Demotivuje ťažobné spoločnosti investovať do ďalšej ťažby. To sa už prejavilo, keď britská BP oznámila zníženie svojej ťažby v Severnom mori.
Nízke zisky tiež odrádzajú od nových nákladných projektov ako sú ťažba ropy z dechtových pieskov v Kanade.
Pozitívny dopad má súčasná situácia aj na najväčších producentov ropy, krajiny Perzského zálivu a Rusko. Vlády týchto krajín sa v súčasnosti snažia čo najviac obmedziť domácu spotrebu ropy ako zdroja elektrickej energie. Motívom nie je znižovanie emisií, ale udržanie ziskov z exportného predaja. Exportéri ropy chcú palivo predať radšej v zahraničí ako ho spaľovať doma. Domáca spotreba ropy predstavuje vzrastajúci podiel z ich vlastnej produkcie a znižuje tak množstvo určené na export. Príkladom je samotná Saudská Arábia, ktorá sa stala siedmym najväčším spotrebiteľom fosílnych palív na svete.
Krajiny sa rozhodli teraz investovať do obnoviteľných zdrojov, aby ponúkli svojim občanom alternatívne zdroje elektriny.

Uhlíková daň

Pokiaľ chce svet zápasiť s klimatickými zmenami, je potrebné aby bolo neekologické konanie nákladnejšie, aby boli ľudia motivovaní správať sa energeticky efektívne. Súčasný stav lacnej ropy je jedinečnou príležitosťou zaviesť istú formu tzv. progresívnej uhlíkovej dane, ktorá by prirodzene zohľadňovala dopady paliva na životné prostredie. Podobná nepopulárna daň sa totiž nedá zavádzať pri rekordne vysokých cenách, keď spotrebitelia pozorne sledujú aj najmenšie výkyvy.

Téma ceny ropy sa dá využiť najmä na hodinách ekonómie. Popri zákonoch dopytu a ponuky môžu učitelia zároveň otvoriť a podnietiť diskusiu o dopadoch lacnej ceny ropy. Žiaci si tak môžu lepšie uvedomiť koho lacná/drahá cena motivuje a koho naopak odrádza od konania. Umožňuje tak vidieť nielen širšie súvislosti, ale aj prepojenosť viacerých aspektov (napr. ťažba ropy a klimatické zmeny) a rôznych častí sveta (exportéri Blízkeho východu a spotrebitelia v Číne či EÚ).

Viac k téme nájdete TU, TU, TU a TU.