Krátke videá, ktoré menia svet

Pri seminároch a stretnutiach s učiteľmi sa ich často pýtame, či využívajú, alebo aspoň poznajú, projekt TED. Obyčajne len malá časť z nich zdvihne ruky. Pritom potenciál TEDu je obrovský – len dva kliky od nás ležia terabajty vedomostí, inšpirácie a motivácie.

TED, skratka anglických slov (Technology, Entertainment, Design), je každoročná konferencia s heslom „myšlienky, ktoré stoja za rozšírenie“ (ideas worth spreading). Konferencia pozostáva z prednášok nazvaných TED Talks, na ktoré sú pozvaní zaujímaví hostia z rôznorodých oblastí vedy, techniky, umenia, dizajnu, politiky, vzdelania, kultúry, biznisu, globálnych otázok, technológie a rozvoja a zábavy. Rečníci majú maximálne 18 minút na to, aby prezentovali svoje myšlienky, v čo najinovatívnejšej a najatraktívnejšej forme. Hlavnou myšlienkou TED-u je to, že obsah prednášok nie je určený len pre platiacich divákov (lístky sú obyčajne veľmi drahé), ale je šírený zdarma prostredníctvom internetu.

Od roku 2009 je možné získat licenciu a organizovať vlastnú, lokálnu konferenci s názvom TEDx. Na Slovensku takto vznikli “klony” TED-u v Bratislave, ale i Košiciach, Trenčíne, Prešove, či Banskej Bystrici.

V súčasnosti je na stánke TED.com dostupných asi 2100 krátkych videí a každý deň pribudne jedno nové. Všetky sú otitulkované a mnohé z nich, vďaka dobrovoľníkom, aj do češtiny a/lebo slovenčiny. Dajú sa ľahko stiahnuť a ďalej prehrávať aj bez internetového pripojenia (použitím funkcie download pri náhľade videa).

Najviac prehraným videom (v súčasnosti takmer 40 miliónov videní) je, a možno to bude znieť prekvapujúco, prednáška o škole a vzdelávaní. Ak ste ešte žiadne TED video nevideli, odporúčame začať s týmto, od Kena Robinsona, ktoré je zároveň ukážkou toho, ako ideálne skĺbiť obsah a formu v krátkej prednáške (nájdete tu):

O ďalšej prednáške Teda Robinsona sme už písali v minulosti.

Hans Rosling zas ukazuje, že aj o štatistike sa dá hovoriť neuveriteľne pútavo. Vo svojich prednáškach vyvracia, s použitím štatistických dát, mnohé mýty o súčasnom svete. Napríklad, že naša predstava o svete rozdelenom na dve skupiny – rozvinuté a rozvojové – je už dávno prekonaná (nájdete tu).

Neskôr Hans Rosling pridal niekoľko ďalších prednášok, z ktorých niektoré nájdete tu. V tomto roku sa im ešte budeme venovať viac do hĺbky.

Čítali ste už niekedy román od afrického autora alebo autorky? Pravdepodobne nie. Po prednáške Chimamanda Ngozi Adichie možno po takej knižke siahnete. Chimamanda Adichie v prednáške hovorí o tom, ako vznikajú stereotypy (“problémom stereotypov nie je to, že by boli nepravdivé, ale to, že sú neúplné. Z jedného príbehu tak robia jediný príbeh”). Silný osobný príbeh a reč, ktorá vás isto chytí a primäje k rozmýšľaniu (nájdete tu).

 

Čo sa stane, ak do steny v chudobnom indickom predmestí namontujete počítač s rýchlym internetom a bez akýchkoľvek ďalších inštrukcí? Takýto experiment skutočne opakovane uskutočnili. Výsledkom bolo poznanie, že deti sa naučia, čo sa naučiť chcú – použiť počítač či internet – bez ohľadu na to, aké tieto deti sú a odkiaľ pocházdajú (nájdete tu)

 

TED vytvoril aj nový projekt http://ed.ted.com/lessons, v ktorom nájdete krátke videá. Tie sa snažia odpovedať na zaujímavé otázky, predstaviť logické hádanky či prezentovať zaujímavé témy. Videá sa dajú filtrovať – podľa obsahu, dĺžky, popularity či stupňa škôl, na ktorých ich možno použiť. Určitou nevýhodou je, že len menšia časť z nich je preložená do slovenského alebo českého jazyka.

 

TED možno využiť pre vlastnú inšpiráciu a rozšírenie si svojho poznania, či využiť ich priamo na hodinách – samozrejme s premysleným zaradením do cieľov a obsahu vyučovania a s adekvátnou reflexiou.

Môžete začať už dnes – 20 doteraz najpopulárnejších TED videí nájdete tu.

 

Foto: TED.com

Obsah vzniká s podporou: