Keď peniaze nerozhodujú

Zodpovední spotrebitelia, pomáhajú zlepšiť pracovné a životné podmienky ľudí z globálneho juhu. EÚ preto umožnila štátnym inštitúciám obstarávať aj na základe kritérií fairtrade. Myšlienku spravodlivého obchodu môžu šíriť aj školy. Ponúkame ďalší zdroj metodických príručiek.

Spravodlivým obchodom proti novodobému otroctvu

Fairtrade, spravodlivý obchod, sa snaží prispievať k dôstojným podmienkam výrobcov v ekonomicky menej rozvinutých krajinách. Pracovníci globálneho juhu sú často zneužívaní, zatiahnutí do novodobého otroctva či detskej práce. Opakovane sme vás informovali na našej stránke o nevyhovujúcich pracovných podmienkach, či už v bangladéšskom textilnom priemysle alebo katarskom stavebníctve. Jednotlivé produkty a služby však môžu získať certifikát Fairtrade, ak pri výrobe nedochádzalo k porušovaniu a potláčaniu ľudských práv či poškodzovaniu prírody. Fairtrade je zároveň obchod, v ktorom sú tovary ohodnotené spravodlivou mzdou. Obchod v globalizovanom svete by mal byť nie len voľný, ale aj spravodlivý.

Verejné peniaze v EÚ nemusia financovať novodobé otroctvo

Myšlienku spravodlivého obchodu najnovšie presadzujú aj na oficiálnej úrovni EÚ. Tento mesiac schválil Europarlament a Európska komisia smernicu, ktorá umožní verejným inštitúciám obstarávať fairtrade alebo lokálne produkty.
Kritérium “najnižšej ceny” pri rozhodovaní doplnia sociálne, etické a ekologické hľadiská. Prihliadať sa bude na možnosť recyklácie výrobkov, pracovné podmienky pri výrobe, energetickú náročnosť výroby, alebo dokonca aj transportnú vzdialenosť od výrobcu k spotrebiteľovi. V praxi budú môcť štátne inštitúcie požadovať fairtrade kávu alebo čaj na pracovné stretnutia. Školské jedálne budú môcť nakupovať ovocie, mäso, či zeleninu výhradne od miestnych farmárov. Preferované budú môcť byť aj miestne chránené dielne.
Orgány verejnej správy sú najväčšími spotrebiteľmi v EÚ. V rámci verejného obstarávania tovarov a služieb minú približne 18 % HDP. Vďaka smernici sa verejné obstarávanie môže stať silným nástrojom v boji proti novodobému otroctvu či detskej práci.

Na zapracovanie nových pravidiel do slovenských zákonov má vláda dva roky.

Fairtrade aj na školách

Školy majú okrem verejného obstarávania možnosť prispieť aj šírením povedomia o fairtrade. Na stránke českej mimovládnej neziskovej organizácie NaZemi, ktorá sa fairtrade problematike venuje, sa nachádzjú metodické materiály k týmto témam. Tie môžu poslúžiť pri výučbe. Príručky sú venované napríklad pestovaniu kávy, čokolády či banánov z perspektívy spravodlivého obchodu .

Príručky na tému fairtrade nájdete TU a viac o zmenách vo verejnom obstarávaní TU.