Inovácie proti smogu

Peking a iné čínske mestá opäť trápi rekordne vysoká hladina smogu. Prekročila všetky doterajšie merania. Riešením môže byť aj nové zariadenie na vysoko-objemovú filtráciu vzduchu.

Rekord znečistenia

Uplynulé dni sa v svetových médiách objavili opäť správy o Pekingu a jeho povestnom smogu. Tento raz však merania prekonali všetky doterajšie. V meraniach ide o množstvo jemných čiastočiek nesených vzduchom s priemerom do 2,5 mikrometra – tzv. ‚PM2,5‘. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je bezpečnou hranicou 25 mikrogramov častíc PM2,5 na meter kubický. V uplynulé dni prekročili hodnoty v Pekingu tento limit 15-násobne. Ambasáda USA v Pekingu hlásila hladinu 391 µg/m3. Rekord však prekonali iné čínske mestá severovýchodu ako Sheyang, kde namerali 9. novembra hodnoty 1 157 µg/m3 až cez 1 400 µg/m3 v niektorých oblastiach, prekračujúce bezpečnú hranicu viac než 56-násobne. Viditeľnosť v meste klesla len na 100 m a obyvateľov vyzývali, aby zostali doma. Ide o najvyššiu úroveň znečistenia od roku 2013, keď úrady začali informovať o kvalite ovzdušia.
60 dní prekračovali minulý rok limity smogu v Pekingu bezpečnú hranicu. V meste Xingtani zaznamenali až 129 takýchto dní, čo je viac než tretina roka.

[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_large”,”fid”:”1507″,”attributes”:{“alt”:””,”class”:”media-image”,”height”:”320″,”style”:”float: right;”,”typeof”:”foaf:Image”,”width”:”480″}}]]

Dopady tak vysokých koncentrácii čiastočiek PM2,5 na organizmus sú trvalé. Čiastočky sa vďaka svojej veľkosti dostávajú hlboko do dýchacích ciest. Spôsobujú alebo prispievajú k širokej škále srdcových a pľúcnych ochorení až po rakovinu. Dýchacie cesty detí a novorodencov sú menej imúnne a tým ešte náchylnejšie na poškodenie vplyvom smogu. Len v roku 2010 zomrelo predčasne približne 1,2 milióna Číňanov v dôsledku znečistenia ovzdušia.

Čína patrí medzi najväčších producentov skleníkových plynov na svete. Znečistenie a smog sa pripisujú najmä doprave a uhoľným elektrárňam. S príchodom zimy a potrebou vykurovať byty pre 20 miliónov obyvateľov Pekingu, sa situácia len zhoršuje. Ľudia vtedy viac využívajú autá namiesto bicyklov a chôdze, čím len zvyšujú hladinu smogu a vyháňajú preň do áut aj tých ostatných. Za všetky vyberáme stručnú výpoveď obyvateľa: „Keď som vyšiel z dverí, myslel som, že niekomu horí dom.”
K situácii prispieva aj nastavenie priorít vlády, jej laxný prístup k environmentálnym reguláciám, presadzovanie ich dodržiavania, a hlavné zameranie krajiny na ekonomický rast.
Úrady prijímajú opatrenia najmä na vlastnú prezentáciu pred svetom, ako pri minuloročnom hosťovaní Ázijsko-pacifického ekonomického fóra APEC. Vtedy vláda zatvorila množstvo fabrík, zredukovala počet áut na polovicu a robotníkom udelila špeciálne voľno, aby znížila aktivitu v meste. Výsledkom bola modrá obloha.

Vedou proti smogu

[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_large”,”fid”:”1506″,”attributes”:{“alt”:””,”class”:”media-image”,”height”:”270″,”typeof”:”foaf:Image”,”width”:”480″}}]]

Vedecké internetové fórum Big Think nedávno prišlo s článkom, ktorý predstavuje zariadenie zachytávajúce už vypustený CO2 z okolitej atmosféry. Zariadenie pripravuje kanadská firma, ktorá už predstavila prototyp. Zariadenie môže plochou, ktorú zaberá, niekoľkonásobne nahradiť zalesnené plochy. Už malý prototyp dokáže denne vyfiltrovať 100 kg oxidu uhličitého, emisie asi 14-15 vozidiel. Prvé komerčne vyrobené zariadenie tohto druhu sa očakáva v roku 2017 a využívať by ho mohli práve mestá s podobnými problémami, akým čelí Peking.

Téma smogu a vynárajúce sa možnosti riešenia nás zároveň upriamujú na dôležitú skutočnosť. Školy, aj u nás na Slovensku, môžu aktívne prispievať k riešeniu problémov v iných krajinách sveta. Jedným z cieľov globálneho vzdelávania je aj dozvedieť sa o životných podmienkach a aktuálnych výzvach inde vo svete, podnietiť kritické myslenie a kreativitu. Stredné odborné a špecializované školy tak majú možnosť pracovať na reálnych problémoch a prichádzať s praktickými, využiteľnými a často aj veľmi potrebnými riešeniami.

Viac o zariadení filtrujúcom CO2 sa dočítate v angličtine TU 

O aktuálnom znečistení ovzdušia v Číne spolu s videami nájdete v angličtine TU, TU, TU TU