Indické ženy rok po tragédii
Nedávno uplynul rok od brutálneho znásilnenia indickej študentky. Násilie na ženách však zostáva závažným problémom, hoci badať niekoľko pozitívnych trendov. Stále však hrozí izolácia žien, ktoré z obavy o bezpečnosť zostanú doma.
16. decembra 2012 prišla z Indie desivá správa o skupinovom znásilnení 23-ročnej indickej študentky medicíny počas cesty autobusom domov, v indickom hlavnom meste New Delhi. Študentka po 13 dňoch zraneniam podľahla. Štyria zo šiestich páchateľov boli následne odsúdení na trest smrti obesením.
Problém
Oficiálne zdroje (Národný úrad trestných záznamov) uvádzajú, že kým v roku 2012 bolo nahlásených 706 obetí znásilnenia, už počas prvých deviatich mesiacov tohto roku ich bolo nahlásených 1 330. Teda skoro dvojnásobne viac. V Indii je tak v priemere každých 20 minút znásilnená jedna žena. V hlavnom meste je to pritom až jedna obeť každých 5 hodín.
Podľa aktivistov sú však skutočné, neoficiálne čísla omnoho väčšie. Podľa nich je každú minútu v krajine znásilnených až 22 žien. Aktivisti tiež uvádzajú až takmer 25 000 prípadov za rok 2012, čo podľa nich predstavuje viac než dvojnásobný nárast za posledných 11 rokov. Navyše, za toto obdobie podľa nich narástol počet znásilnených mladistvých až šesťnásobne.
Posledným indikátorom situácie je množstvo odsúdených za znásilnenie. Od roku 2001 percento odsúdených klesá zo 41% (2001) na minuloročných 24%.
Situácia v krajine je v tejto oblasti chronicky zlá a aktivistky hovoria o rozšírenom pocite beztrestnosti pri porušovaní práv žien.
Zmena
Po roku sa niektoré médiá pozreli na zmenu v spoločnosti, ktorú tieto udalosti priniesli.
Už po spomínanej tragédii sa po celej krajine konali masové protesty proti násilníkom a za sprísnenie zákonov. Protesty predstavujú zmenu v nastavení spoločnosti. Tá je menej ochotná ďalej tolerovať páchanie podobných činov.
Zmena nastala aj v myslení žien. Tie čoraz častejšie ohlasujú prípady sexuálneho obťažovania a násilia, čo dokazujú aj spomínané čísla.
Napokon posun nastal aj medzi oficiálnymi predstaviteľmi. Krajina prijala niekoľko zmien v zákonoch, ktoré sprísnili tresty a udelili viac kompetencií polícii a súdom. Otázky sexuálneho násilia na ženách sa stali politickou témou, na ktorú museli politici reagovať.
Voči zmenám v spoločnosti sa však ozvali aj negatívne ohlasy. Niektorí politici stále trvajú na tom, aby sa ženy zahaľovali, keď opúšťajú domov. Iným prekážajú sprísnené pravidlá tvrdo postihujúce aj menšie priestupky.
Sociologička Srila Roy však upozorňuje, že problém násilia páchaného na ženách nie je ani z ďaleka problém špecifický pre Indiu, alebo pre krajiny globálneho juhu. Tento problém je globálny.
Ak ho však India nebude riešiť, hrozí jej izolácia žien od spoločnosti, ktoré z obavy o svoju bezpečnosť budú ostávať doma.
Viac podrobností k téme nájdete TU.