Hans Rosling – ako hovoriť o skutočnom svete?

Ak ste si mysleli, že na svete nemôže existovať celebrita, štatistik a šoumen v jednej osobe, mýlite sa. Takmer 70-ročný profesor Hans Rosling je hviezdou TED konferencií (o ktorých sme už písali TU a TU), cituje ho Bill Gates a Google kúpil softvér, ktorý vivíjal jeho tím. Hlavným dôvodom je to, ako jednoducho, zrozumiteľne a pútavo vie nabúravať naše mýty o dnešnom svete a podávať o ňom a jeho obyvateľstve pravdivý a často veľmi prekvapujúci obraz.

 

„Nie som optimista. Som posibilista. Je to nová kategória, v ktorej oddeľujeme emócie od analytických poznatkov o svete.“ 

Rosling rád pracuje s našimi stereotypnými pohľadmi a predstavami o svete (sám ich nazýva ignoráciou). Podľa tejto bežne prijímanej optiky je svet rozdelený hlbokou priepasťou na bohatý (Sever) a chudobný (Juh). Ale svet sa neustále a rýchlo mení. To, čo platilo pred 30-timi rokmi je dnes už dávno prekonaná história. Tieto vžité predstavy Rosling s príznačnou charizmou vyvracia s pomocou faktov – teda verejne dostupných a nespochybniteľných štatistických údajov z primárnych zdrojov. Tvrdí, že o mnohých fenoménoch vieme menej ako šimpanzi. Tí by pri niektorých zásadných otázkach o ľudstve uhádli viac správnych odpovedí ako univerzitne vzdelaní ľudia, či dokonca profesori. Samozrejme, aj toto má Rosling dokázané. 

„Naivne som si myslel, že univerzitné vzdelanie pomôže lepšie pochopiť, čo sa vo svete deje“. 

Túto hru si môžeme spoločne vyskúšať. V roku 2013 sa na vzorke 1000 ľudí pýtali britských respondentov otázky o svetovom obyvateľstve. Tu je niekoľo otázok i správnych odpovedí (zdroj):

Otázka: V roku 2000 dosiahol celkový počet detí (vek 0-14) vo svete 2 miliardy. Koľko bude, podľa expertov Organizácie spojených národov (OSN), vo svete detí v roku 2100?

zdroj: OSN

Otázka: Aký podiel dospelých vo svete je gramotných – teda vie čítať a písať?

zdroj: Svetová banka

Otázka: Aký je priemerná stredná dĺžka života (predpokladaný vek, kt. sa človek dožije pri narodení) vo svete?

zdroj: Svetová zdravotnícka organizácia

Otázka: Za ostatných 30 rokov podiel svetového obyvateľstva žijúceho v extrémnej chudobe…

zdroj: OSN

Rosling sa preslávil najmä vďaka TED prednáškam (môžete si ich pozrieť TU, sú otitulkované do slovenčiny alebo češtiny). Na konferencií TED v roku 2006 si spravil meno svojou vtipnou a obsahovo bohatou prednáškou a zároveň šou, na ktorej ukázal, rozsah ignoracie o dnešnom svete. O rok neskôr na konci ďalšej TED prednášky dokonca prehltol meč, čím potvrdil svoj štatút šoumena a mediálnej celebrity. 

Zaujal najmä vďaka svojej schopnosti vysvetliť komplexné javy pútavo a jednoducho. Často na to používa rôzne názorné pomôcky – na to, aby vysvetlil, ako je dnes a ako bude v budúcnosti rozdelené obyvateľstvo sveta podľa prijímových skupín si pomáha škatuľami z reťazca IKEA. Vzťah medzi rastom obyvateľstva, detskou úmrtnosťou a emisiami CO2 zas vysvetľuje pomocou LEGO kociek. A rád využíva prepracované, krátke, ľahko pochopiteľné a vizuálne príťažlivé digitálne prezentácie. Napríklad v prezentácii „200 rokov, ktoré zmenili svet” dokáže za niečo vyše 4 minúty ukázať, ako jednotlivé krajiny a celý svet v ostatných dekádach zbohatli a zlepšilo sa i zdravie jeho obyvateľov (pri prezentácii sú k dispozícii i české titulky, ktoré si musíte nastaviť v menu). 

„Aby ste sa vymanili z chudoby, potrebujete v jednom čase niekoľko rôznych vecí: školstvo, zdravotníctvo a infraštruktúru – toto sú verejné investície. Ale na druhej strane, potrebujete i trhové príležitosti, informacie, zamestnanosť a ľudské práva.“

Videí od Hansa Roslinga je na internete samozrejme oveľa viac. Odporúčať možno napríklad video o…pračke. Na jej príklade ukazuje, ako elektrina a zdanlivo nepodstatný vynález môžu zmeniť život miliónov žien a rodín.

Jedným z projektov, v ktorom sa Rosling angažuje je i Gapmider
Nielen pre učiteľov poskytuje množstvo materiálov k stiahnutiu, linky na videá a ďalšie projekty, na ktorých jeho tím pracuje. Gapminder možno sledovať i na Facebooku, takto sa dozviete o aktualitách a linkoch na videá, ktoré stále, napriek Roslingovým zdravotným problémom, pribúdajú:

Hodinový dokument pre BBC Overpopulated si môžete pozrieť TU

[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_large”,”fid”:”1575″,”attributes”:{“alt”:”The Overpopulation Myth”,”class”:”media-image”,”typeof”:”foaf:Image”}}]]

 

55-minútový film o Roslingovi (v angličtine) si môžete pozrieť TU

[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_large”,”fid”:”1576″,”attributes”:{“alt”:”Rosling’s World – a documentary about Hans Rosling”,”class”:”media-image”,”typeof”:”foaf:Image”}}]]

Rosling v CNN u svetoznámeho politického komentátora Fariida Zakariu TU 

Rosling je príkladom, že aj zdanlivo nudné štatistiky možno podať širokým masám jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom. Tiež dokazuje, že vžité a často neaktuálne a nesprávne informácie o dnešnom svete nie sú výhradou menej vzdelaných ľudí, ale často sú pozorovateľné u ľudí s kvalitnou univerzitou. Ponúka tiež námety a možnosti, ako pracovať pri vyvracaní týchto mýtov v škole. Je len na nás, či ich použijeme a pomôžeme Roslingovi pri demýtizácii nesprávnych predstáv o svete. 

Foto na titulke: blog.ted.com – https://i.ytimg.com/vi/OwII-dwh-bk/maxresdefault.jpg 

Obsah vzniká s podporou: