GV novinky
Stránka globálneho vzdelávania prináša nové materiály pre učiteľov vo všetkých svojich sekciách. Oplatí sa preto sledovať aj Virtuálnu školu, Knižnicu, Obrazové materiály, Videoarchív, či Články a blogy.
Za uplynulé mesiace sme aktualizovali viaceré sekcie našej stránky globálneho vzdelávania. Radi by sme vám predstavili niekoľko noviniek.
V sekcii Virtuálna škola pribudlo množstvo nových aktivít a námetov, ktoré môžu učitelia rôznych predmetov využívať na spestrenie vyučovania. Aktivity sú určené pre rôzne ročníky k predmetom ako biológia, dejepis, náuka o spoločnosti, matematika, geografia a iné.
Príkladom môže byť zážitková hra Gandény, ktorú si mohli niektoré školy už odskúšať na viacerých podujatiach (napríklad cez Rozvojový deň 2013 v bratislavskej starej tržnici). Túto hru ocenili viacerí učitelia ako vhodnú na priblíženie tém globalizácie a spravodlivého obchodu. Navodzuje dilemu medzi osobným ziskom a kolektívnou zodpovednosťou. Ciele, popis, pravidlá, ako aj záverečnú reflexiu k hre nájdete vo Virtuálnej škole.
Knižnica globálneho vzdelávania ponúka viacero nových príručiek pre učiteľov, ale aj zahraničné štúdie o globálnom vzdelávaní.
Najnovšia je metodická príručka Človeka v ohrození k predmetom biológia a dejepis, ktorá vyšla len tento rok. K zverejneným však pribudli aj staršie príručky z predošlých rokov ako Globálne aktívne školy či Jeden svet na školách. Všetky tak odteraz nájdete dostupné na jednom mieste GV stránky.
Okrem fotografií nájdete v sekcii Obrazový materiál už aj grafy, zaradené k jednotlivým témam. Ide o vizuálne pomôcky, ktoré môže učiteľ vhodne využiť na vyučovaní k rôznym témam. Navyše všetky tieto grafy sú s preloženými slovenskými popismi priamo v grafe.
Takto je tu k dispozícii graf o plytvaní potravinami v jednotlivých fázach od produkcie cez transport až po spotrebu, ilustrácia negatívnych dopadov využívania biopalív pre krajiny globálneho Juhu, či prerozdelenie ceny trička na jednotlivé fázy od výroby po predaj.
Vo Videoarchíve sa nachádzajú videá, ktoré, rovnako ako obrazový materiál, môžu učitelia využívať pre konkrétne témy vyučovania. Videá a animácie sú svojou krátkosťou a jasnosťou odkazu vhodné aj na hodiny angličtiny ako podnety na ďalšiu diskusiu.
Pribudlo sem viacero videí k témam ako biopalivá, daňové úniky, či kampaňové video britskej mimovládnej organizácie o zaberaní pôdy.
Napokon, novinky nájdete aj v sekcii Články a blogy. Pribúdajú tu linky na články a videá o globálnych témach v slovenských a českých médiách. Dočítate sa tu o obchodovaní s ľuďmi, plytvaní potravinami, ale aj o holandskej IT spoločnosti, ktorá predstavila smartphone z materiálov pochádzajúcich zo spravodlivého obchodu.
V odborných článkoch prichádzame s príspevkom o interkultúrnom aspekte v globálnom vzdelávaní. Sekcia by mala v budúcnosti prinášať aj slovenské preklady zahraničných blogov a odborných článkov k témam GV.
Aby ste v budúcnosti neprišli o žiadnu z noviniek, ktorú môžete využiť na skvalitnenie vyučovania a rozšírenie obzorov, oplatí sa pravidelne pozerať všetky sekcie GV stránky.