Globálne po nemecky

Nájsť zaujímavé články či učebné pomôcky o globálnych témach, nie je pre anglicky hovoriacich učiteľov problémom. Prinášame preto pár tipov aj pre nemčinárov a nemčinárky, ktoré môžu využiť na svojich hodinách. O globálnych témach sa dá hovoriť aj po nemecky.

Najčastejším zahraničným zdrojom pre globálne témy sú médiá anglicky hovoriacich krajín. Pravidelne vám prinášame novinky a zaujímavosti, o ktorých informujú, a ktoré môžu učitelia využiť na svojich hodinách pri konkrétnych témach . Učitelia angličtiny a tí, ktorí angličtinu ovládajú, majú obrovské možnosti nájsť atraktívne materiály s globálnymi témami.
Rozhodli sme sa preto upozorniť aj na nemecké médiá, ktoré môžu poslúžiť nemčinárom a nemčinárkam a prepojiť tak výučbu cudzieho jazyka so zaujímavými a pútavými témami globálneho vzdelávania.

Baobab je známa rakúska organizácia, pokiaľ ide o globálne vzdelávanie v Rakúsku. Zaoberá sa rozvojovými a globálnymi témami v rámci školského ale aj mimoškolského prostredia. Baobab vedie aj svoju vlastnú pedagogickú knižnicu spolu s poradenskými službami. Ponúka v nej didaktické média ako knihy, DVD a CD nosiče, hry, kreslené ale aj dokumentárne filmy. Baobab ponúka výučbové materiály pre globálne vzdelávanie pre všetky jednotlivé stupne vzdelávania. Organizácia tiež poskytuje možnosti ďalšieho vzdelávania pre učiteľov a učiteľky materských a základných škôl, ako aj pre iných záujemcov mimo školstva.

Viac o organizácii Baobab nájdete TU.

Nemecký časopis Južný vietor (Südwind) je ďalšou možnosťou ako sa dostať k nemeckým článkom s globálnymi témami. Mnohé neprestávajú byť aktuálne ani po dlhšom čase.
Februárové číslo tohto magazínu sa venovalo téme čokolády. Články tohto čísla ukazujú cestu čokolády z plantáží cez svetových výrobcov čokoládových produktov až k nám, konzumentom. Zaoberá sa tiež uvedomelým nakupovaním, spravodlivou cenou za prácu a výsledný produkt, teda konceptom spravodlivého obchodu. Z globálnych tém je v tomto čísle spomenutá aj detská práca na kakaových plantážach.

Internetovú stránku časopisu Südwind nájdete TU a spomínané februárové číslo TU.

Do tretice dávame do pozornosti nemecké noviny Zeit online. V rámci obrazových príloh “Poznanie v obrazoch” sú často zverejňované pútavé infografiky často súvisiace s témami globálneho vzdelávania.
Zverejnili tak aj grafiku k téme žiadateľov o azyl, v ktorej porovnávajú množstvo žiadateľov v jednotlivých krajinách EÚ, vývoj v Nemecku za uplynulé obdobie, či pôvod žiadateľov v Nemecku. Grafika tiež popisuje celú procedúru udeľovania azylu v Nemecku.
Noviny už prišli s podobnými infografikami na témy ako produkcia odpadu v jednotlivých krajinách, elektronický odpad, či klimatické zmeny.
Infografiku k téme udeľovania azylu nájdete TU.