Futbalové majstrovstvá sveta: z pohľadu robotníkov
V Katare sa budú konať majstrovstvá sveta vo futbale. Pri výstavbe štadiónov však dochádza k porušovaniu ľudských a pracovných práv zamestnancov. Aj tento príklad z praxe môžu učitelia využiť pri výučbe.
V roku 2022 sa futbalové majstrovstvá sveta uskutočnia v Katare. Organizátori plánujú výstavbu 12 štadiónov. Pracovnú silu na Blízkom východe, a osobitne v Perzskom zálive, tvoria zväčša migranti z chudobnejších krajín ako sú Bangladéš, India, či Nepál. Podľa odhadov organizátorov bude pri výstavbe potrebných až 80 000 robotníkov a desiatky tisícov ďalších pri výstavbe infraštruktúry (železníc, ciest, hotelov a pod.).
Kritika pracovných podmienok
Podľa podrobnej správy organizácie Amnesty International (AI), dochádza v Katare k porušovaniu ľudských práv a práv zamestnancov stavebných firiem, najmä migrantov z tretích krajín. AI upozorňuje na nevyplácanie miezd, nedostatok jedla pre zamestnancov, nevyhovujúce pracovné podmienky v oblasti bezpečnosti na pracoviskách a vyzýva kompetentných predstaviteľov, aby konali.
Podľa denníka the Guardian, ktorý sa téme venuje priamo na mieste, sa mnohí pracovníci sťažujú, že musia pracovať aj v 50 stupňových teplotách bez dostatku vody. Objavujú sa aj prípady, keď boli pracovníkom zadržané pasy, alebo im nebolo vydané povolenie na opustenie krajiny, aby sa tak zabránilo ich predčasnému odchodu ešte pred ukončením stavby.
Na tieto závažné porušovania práv upozornili katarských predstaviteľov nie len ľudskoprávne organizácie a médiá, ale aj Európsky parlament či FIFA. Len toto leto prišlo, podľa médií, o život 44 nepálskych robotníkov. Medzinárodná odborová konfederácia (ITUC) varuje, že do zahájenia hier môže prísť o život až 4 000 robotníkov z tretích krajín. Zasiahnutí sú pritom nie len samotní robotníci, ale aj rodina, pokiaľ s ňou prišli do krajiny. ITUC vo svojom skúmaní priamo na mieste zistila, že viacero žien a detí robotníkov je v detenčných centrách.
Generálny tajomník ITUC považuje celú situáciu za príklad toho, ako by nemal fungovať celosvetový pracovný trh.
Systém kefala
V regióne je rozšírený pracovný systém kefala, ktorý zaväzuje robotníkov pracovať len u jedného zamestnávateľa, čím dochádza k ľahšiemu zneužívaniu. Príjem robotníkov tu nie je diverzifikovaný. Systém zároveň zabraňuje pracovníkom opustiť krajinu pred ukončením kontraktu.
Zmeny na obzore
Katarská vláda reagovala na podozrenia zriadením vyšetrovacích komisií. Tie majú preveriť tvrdenia o nútenej práci, pracovné a bezpečnostné podmienky, úmrtia na pracoviskách, ako aj systém kefala. Chystané sú aj reformy v pracovnom práve. Podľa niektorých štátnych predstaviteľov môže táto všeobecná pozornosť naštartovať zmeny nie len v Katare ale aj v celom regióne Perzského zálivu.
Využitie témy
Tému pracovných podmienok v Katare pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta môžu učitelia využiť ako príklad z praxe pre hodiny občianskej výchovy/náuky o spoločnosti. Osobitne je tento príklad vhodný pri témach ako dopyt a ponuka práce, migrácia za prácou, lacná pracovná sila zo zahraničia, pracovné podmienky zamestnancov či odbory. Katarský príklad ukazuje dôležitosť “dobrého mena” krajiny a firiem, ktoré sú týmto spôsobom nútené k zlepšeniu pracovných podmienok.
Celú správu AI nájdete TU.