Etická elektronika

Dnes už je takmer každý človek globálneho Severu vlastníkom niekoľkých zariadení ako notebook, tablet či smartfón. Len málo z nás si uvedomuje a vie, ako sú ich zariadenia spojené s celosvetovým obchodom, či občianskymi vojnami v rôznych častiach planéty.

Mobily z bane

Každý smartfón obsahuje približne 40 rôznych nerastov ako sú tantal, volfrám, meď, železo, nikel, hliník, cín, striebro, chróm, zlato a paládium, kľúčové pre dobré fungovanie zariadenia. V tejto súvislosti je najkontroverznejším volfrám, ktorý sa využíva vo vibrovacom mechanizme. Získava sa z rudy koltán, ktorej zásoby sa nachádzajú aj v Demokratickej republike Kongo (DRC). Ťažobné spoločnosti finančne podporujú miestnych rebelov, ktorí kontrolujú územia s náleziskami, výmenou za ťažobné práva. Miestne milície sú preto finančne schopné viesť s centrálnou vládou ozbrojený konflikt trvajúci s prestávkami už od 90tych rokov. Vyžiadal si už viac než 5 miliónov obetí. Je to ako zemetrasenie na Haiti, ktoré sa opakuje každé tri mesiace už 15 rokov.
Problémom miestnych baní je okrem prepojenia s dlhotrvajúcim konfliktom a mnohými obeťami aj životu nebezpečné pracovné podmienky, neprimerane nízke mzdy, detská práca, či znečistenie prostredia.

[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_large”,”fid”:”1543″,”attributes”:{“alt”:””,”class”:”media-image”,”height”:”480″,”style”:”float: right;”,”typeof”:”foaf:Image”,”width”:”475″}}]]

Každodenné fungovanie baní na východe DRC v džungli Walikale, kde sa získavajú suroviny aj pre našu vlastnú elektroniku, zachytil aj dokumentárny filmKrv v mobiloch” z roku 2010. Pracujú tu tisícky robotníkov, z nich množstvo detí aj vo veku 12 rokov, bez prístupu k pitnej vode. Často sú to práve deti ktoré dolujú v hĺbke neraz aj 100 m pod zemou v priestoroch, kam by sa dospelý nedostal. „Myslím, že často zabúdame, alebo ani nevieme, ako veľmi sme spojení. Veci, ktoré sa dejú v Afrike vyzerajú byť veľmi vzdialené akoby s nami nemali nič spoločné. Mojou misiou ako tvorcu filmov je poukázať na tieto spojenia” povedal režisér dokumentu.

Etika za pásom aj na smetisku

Kontroverzia pôvodu našich mobilov v baniach nekončí. Nezriedka ľudia pracujúci pri montáži odpracujú 84 hodín týždenne za slabé mzdy a spia v preplnených ubytovniach. Pracovné metódy ohrozujú ich zdravie najmä používanými chemikáliami (v odvetví výroby polovodičov sa ich používa 500 až 1000).

O tom za akých okolností sa získavajú suroviny používané pri výrobe našej elektroniky hovorí aj hra pre mobilné telefóny „Príbeh telefónu” (Phone Story). Slúži ako osveta pre širokú verejnosť. Ukáže hráčovi bane centrálnej Afriky, rozšírené samovraždy robotníkov v montážnych fabrikách, ale aj toxický elektronický odpad, ktorý často končí opäť na afrických skládkach.

Férfón

Ako odpoveď na existujúcu situáciu predstavila v roku 2013 holandská spoločnosť Fairfón. Chce tak ukázať, že biznis s mobilnými telefónmi sa dá robiť aj udržateľne a zodpovedne voči spoločnosti a životnému prostrediu. Svojim alternatívnym prístupom zároveň šíri osvetu o pôvode našej elektroniky.
Spoločnosť sa vyhýba baniam, ktoré podporujú konflikty a zneužívajú pracovnú silu. Takéto nekontroverzné suroviny by boli dostupné napríklad z iných krajín ako DRC, no spoločnosť sa rozhodla ukázať alternatívne riešenie práve tu. Tým podporujú nekonfliktnú ťažbu nerastov, miestnu ekonomiku a udávajú štandardy a ukazujú riešenia pre konkurenciu.
Férfóny sú zároveň navrhnuté tak, aby podporovali dlhú životnosť zariadenia. Pri poškodení sú vymeniteľné jednotlivé diely, a preto nie je potrebné meniť celé zariadenie. Rovnako tak sa dá prerobiť staršie zariadenie na modernejšie výmenou niektorých vnútorných dielov. Nie je preto dôvod kupovať hneď nové zariadenie pri technologickej inovácii. Používatelia sú tiež nabádaní na bezpečnú recykláciu elektronického odpadu, o ktorú sa firma tiež zaujíma.
Aj tento príklad ukazuje, že alternatívne riešenia zodpovedného a transparentného správania existujú a majú šancu a miesto na trhu.

 

Téma pôvodu mobilných telefónov má viacero aspektov. Ako príklad etického spotrebiteľského správania ju môžu učitelia využiť na hodinách etickej výchovy. Aspekt dopadov svetového obchodu, ťažby nerastných surovín a s tým súvisiace konflikty, či porušovanie ľudských práv sú témy na hodiny náuky o spoločnosti či geografie. Ako osvetová téma sa dá využiť aj na hodinách výtvarnej výchovy či cudzích jazykov.

 

Viac k téme nájdete aj TU, TU a TU. O Férfónoch sa dočítate TU.