Dievčatá predané do manželstva

V mnohých krajinách je prítomná tradícia detských svadieb. Najčastejšie ide o dievčatá. Tie sú, ako tovar, “predané” do manželstva. Analýza Unicef-u približuje príčiny, rozšírenosť ako aj možné riešenia tohto javu.

V júli sa pod záštitou vlády Spojeného kráľovstva a Unicef-u uskutočnil prvý ročník Konferencie o dievčatách (Girl Summit). Zúčastnili sa ho aktivisti ale aj politici, vrátane britského premiéra. Hovorilo sa najmä o detských svadbách a mrzačení ženských genitálií (female genital mutilation). Cieľom konferencie bola medzinárodná mobilizácia na ukončenie týchto fenoménov, ktoré zasahujú život dievčat vo svete.

Detské svadby sa zachovávajú ako tradícia v niektorých krajinách. Majú zachovať zdržanlivosť dievčat, podporiť väzby medzi rodinami a zabrániť chudobe rodiny. V niektorých komunitách je to dokonca vnímané ako hanba a hriech, ak sa žena nevydá do svojej dospelosti, či dokonca do začatia menštruácie.
Britský Guardian sa odvoláva na správu Unicef-u, ktorá sa venuje detským sobášom. Unicef tvrdí, že viac než 700 miliónov žien po celom svete sa vydalo ešte ako deti. Dokonca tretina z nich bola mladšia ako 15 rokov. Guardian prináša prípady detí, ktoré vstúpili do takéhoto manželstva už ako šesť či sedemročné.
Unicef varuje aj pred budúcim nárastom počtu zosobášených detí. Do roku 2050 môže počet vydatých dievčat presiahnuť 1 miliardu 200 miliónov, pričom už v roku 2030 sa ich počet priblíži k jednej miliarde. Vo väčšine krajín, kde sa táto tradícia dodržiava, počet týchto sobášov za posledných 30 rokov klesol. Problémom sú najmä krajiny ako India, ktorá tvorí až tretinový podiel dievčenských neviest, pričom tieto krajiny prežívajú populačný boom.
Tri štvrtiny krajín, v ktorých sú detské svadby rozšírené, sa nachádza v Afrike. Takmer 40% afrických žien sa vydá pred dovŕšením 18 rokov.

Existujú rôzne formy detských svadieb. Dievčatá však vo všeobecnosti nemajú slovo v týchto otázkach. Nerozhodujú o tom, či sa chcú vydávať, kedy a za koho. V niektorých krajinách sú dievčatá ponúknuté za nevestu s cieľom urovnať dlhy rodiny. Inde sú vydané za miestnych kňazov, u ktorých sa stanú otrokyňami bohov, aby zaplatili za hriechy rodiny. V niektorých komunitách predstavuje vydaj dievčaťa spoločenský či náboženský záväzok pre rodinu. V Etiópii sa dievčatá vydávajú, aby sa vzápätí rozviedli. Stávajú sa tak menej žiadané, čo im umožňuje napríklad vycestovať za prácou do cudziny.
Fenomén detských svadieb na seba viaže viacero ďalších negatív. Dievčatá často nedokončia svoje základné vzdelanie, zostávajú negramotné, zvyšuje sa u nich pravdepodobnosť domáceho násilia, či komplikácií počas tehotenstva a pri pôrode. To sa týka najme dievčat, ktoré sa stanú krátko po “detskej svadbe” aj matkami. Ich denný režim je v manželstve prísnejší a niekedy im je uprené opustiť vlastný dom. Navyše ženy, ktoré sa sobášili ešte ako dievčatá, majú tendenciu vydávať podobným spôsobom aj svoje dcéry.
Fenomén detských svadieb negatívne vplýva na šesť z ôsmich miléniových rozvojových cieľov: oblasť vzdelávania, chudoby, rodovej rovnosti, detskej úmrtnosti, zdravia matiek a oblasť boja s HIV.

Guardian pripomína niekoľko faktorov pri hľadaní riešení. Tie musia byť na úrovni komunít, rodín a dievčat, ktoré prestanú vnímať dievčatá ako tovar, ktorý predajú do manželstva. Na tejto úrovni musí dôjsť k zmene vnímania, ale aj ku vzdelávaniu o negatívach tejto tradície.
Na úrovni štátu je potrebné prijať a uplatňovať zákony zakazujúce detské svadby, podporovať dokončenie vzdelávacieho procesu a zamestnanosť dievčat, ktoré sa tak stávajú samostatnejšie.

Viac k téme nájdete TU, TU, TU a TU.