Ako vyzerá novodobé otroctvo

Nadácia Walk Free zverejnila správu Globálny index otroctva 2013.

Správa, ktorú tento rok uverejnila nadáci Walk Free, mapuje mieru moderného otroctva a hodnotí 162 krajín, v ktorých žije odhadom až 29 miliónov zotročených osôb. Okrem hodnotenia jednotlivých krajín, pomenúva prvý globálny index aj rizikové faktory pre moderné zotročovanie ako aj vládne protiopatrenia, ktoré môžu prispieť k zlepšeniu situácie. Správa hovorí o rôznych formách novodobého otroctva, akými sú napríklad: dedičné otroctvo; dlhové otroctvo; nútená práca a detská práca; prostitúcia; alebo vynútené manželstvá.

Z výsledkov vyplýva, že v prvých 10 krajinách žije spolu až 70% všetkých otrokov planéty. V absolútnych číslach „vedie” tento anti-rebríček India so 14 miliónmi novodobých otrokov, čo predstavuje skoro polovicu všetkých zotročených osôb. Nasleduje Čína s 2,9 miliónmi a Pakistan s približne 2 miliónmi moderných otrokov. Z európskych krajín po Rusku, s viac ako pol miliónom novodobých otrokov, nasleduje Poľsko, kde ich počet správa odhaduje na 130 až 150 000. Percentuálne najvyššia miera otroctva je v Mauritánii (4%), potom na Haiti (2%), nasledovanom Pakistanom (1,1%) a Indiou (1,1%).

Medzi príčiny novodobého otroctva patrí hlavne zneužívanie ľudí pre väčší zisk alebo sexuálne zneužívanie. Niektoré z obetí sa do otroctva už narodia, iné sú unesené a predané alebo nalákané falošnými sľubmi dobrej práce. Často sú praktiky ospravedlňované napr. postavením obete v spoločnosti, zvykmi alebo kultúrou.

Produkty, ktoré vzniknú v rámci novodobého otroctva sú súčasťou globálneho obchodu, a tak sa dostávajú aj do miestnych predajní a našich domovov. Ako proti tomu bojovať? Vlády každej krajiny by sa mali predovšetkým snažiť o funkčný právny štát, boj proti korupcii, ochranu detí a iných ohrozených skupín (napr. migrantov), ale aj podporu mimovládnych organizácií, ktoré sa tomuto problému venujú priamo v teréne. V neposlednej rade môže proti novodobému otroctvu bojovať každý spotrebiteľ, ktorý zváži kúpu tovarov z rizikových krajín, ktoré správa pomenúva.

Viac informácií o indexe ako aj celú správu nájdete TU.