Ako učiť o migrácii – metodické príručky a voľné online zdroje

Ako učiť o migrácii? Na mnohých školách sa tejto téme vyhýbajú. Dôvodov môže byť viac– učitelia niekedy nemajú o téme dostatok relevantných informácii, prípadne nevedia o kvalitných zdrojoch, ktoré by tému žiakom predstavili citlivo a zaujímavo. Niekedy sa boja reakcii žiakov a toho, či na ňu budú vedieť vhodne zareagovať. A možno preto, lebo doteraz nikto existujúce zdroje učiteľom v kocke nepredstavil. To sme sa snažili napraviť v novom článku.

V predchádzajúcich článkoch (TU, TU a TU) sme vám ukázalí, že metodických príručiek a materiálov ku globálnemu vzdelávaniu je skutočne dosť, sú zaujímavé, kvalitne spracované a dajú sa jednoducho stiahnuť a používať. Väčšinou sa snažia učiteľkám a učiteľom čo najviac uľahčiť prácu a aktivity či scenáre na učenie sú v nich pripravené tak, aby si vyžadovali čo najkratšiu prípravu. 

V ďalšej časti tejto série predstavíme tie metodické materiály a projekty, ktoré sa zameriavajú prednostne na tému migrácie. Na mnohých školách sa tejto téme vyhýbajú a dôvodom býva aj skutočnosť, že sami učitelia nemajú o migrácii dostatok informácii a dostupných podkladov, ktoré by im umožnili tému žiakom lepšie predstaviť. Preto vám predstavujeme niekoľko z nich a okrem metodických príručiek sme sa zamerali aj na filmy, či komixy k téme. Skutočne je z čoho vyberať.

Aký je rozdiel medzi migrantom a cudzincom? Prečo ľudia odchádzajú z krajiny, kde sa narodili? Aké rizika sú spojené s neoprávneným prechodom štátnej hranice? Aj na tieto otázky hľadali odpovede v českej organizácii Člověk v tísni. Príručka Bohouš a Dáša: Tváří v tvář migraci dáva učiteľom konkrétne námety, ako môžu s týmito otázkami pracovať v škole. Príručku pre školy tvorí osem kapitol, ktoré tému spracovávajú rôznymi spôsobmi:

Informačný text pre učiteľov podáva komplexný pohľad na migráciu na miestnej aj globálnej úrovni. Vo veľmi čitateľnej podobe sa tu dozviete všetky základné informácie o migrácii v kocke.
Aktivity pre žiakov sú v príručke spravidla členené do jedného vyučovacieho celku a do troch častí – evokácia, uvedomenie a reflexia. Toto členenie môžete poznať aj z príručiek, ktoré vydáva Človek v ohrození – napr. TU.
Komixy príručku skôr dopĺňajú, pomáhajú otvárať tému jednotlivých kapitol a príťažlivou formou predstavovať dôležité otázky a témy.
Príručka sa dá, vďaka jej zrozumiteľnom obsahu a praktickosti aktivít pre žiakov, skutočne prečítať na jeden raz a používať v školách dlhodobo.

O projekte českej organizácie Meta sme písali už dávnejšie
V rámci projektu vznikla metodická príručka, dokumentárny film aj komix približjúci tému migrácie a utečencov. Dokonca až medzi najvyššími predstaviteľmi českej politiky bola najkontroverznejšie vnímaná aktivita Peacestan, ktorá umožňuje „preklopiť“ témy utečenectva na vlastnú perspektívu:

Píše se rok 2030 a v Českej republike došlo k jadrovej havárii. Krajina bude v najbližších dvesto rokoch neobývateľná. Desať miliónov Čechov okamžite uteká do zahraničia. Ale len jedna krajina sveta má ochotu prijať týchto utečencov. Je to Peacestan. Tak začína jedna z desiatich aktivít v príručke. V rámci aktivity majú žiaci uvažovať o tom, aké nároky kladie česká spoločnost na ľudí prichádzajúcich z iných kultúr, získať iný uhol pohľadu na debatu okolo integrácie a vžiť sa do situácie iných ľudí. Žiaci sa tak sami vcítia do kože utečencov a prežijú na chvíľu ich osud vo vlastnej koži.

Kontroverzia paradoxne pomohla organizácii Meta k silnému mediálnemu záujmu. Aktivitu odporúčame a pripravili sme aj jej slovenský preklad (TU)

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) vydala súbor vzdelávacích materiálov o migrácii: dokumentárny film, inštruktážny materiál, prezentáciu a informačný plagát. Sú použiteľné na všetkých stupňoch formálneho vzdelávania ale aj mimo škôl.

Inštruktážny materiál Aj my sme tu doma obsahuje informácie, aktivity a odkazy na ďalšie zdroje, s ktorými je možné jednoducho a zaujímavo pracovať a začleniť tému migrácie a integrácie migrantov do vzdelávania.

Dokumentárny film Aj my sme tu doma vykresľuje postoje obyvateľov Slovenska k migrantom a prostredníctvom osobných príbehov palestínskeho lekára, kvetinárky z Ukrajiny a podnikateľa z Vietnamu predstavuje život migrantov na Slovensku. Realitu dopĺňajú zaujímavé údaje o migrácii a migrantoch u nás. Film je voľne použiteľný a šíriteľný aj na školách.

Človek v ohrození, n.o. postupne sprístupňuje sériu dokumentárnych filmov o migrácii, ku ktorým je pripravený aj balíček metodických materiálov. Ten vám pomôže filmy využiť priamo v škole. Filmy sa dajú jednoducho objednať a stiahnuť (TU).

 

Viac filmov, nielen o migrácii, ktoré môžete premietnuť vašim žiakom alebo aj u seba doma v obývačke, si môžete zapožičať prostredníctvom dlhodobého projektu Premietaj aj ty:
Stačí sa prihlásiť cez formulár TU a následne dostanete link na stiahnutie filmu.

Junák – český skaut a organizácia NaZemi z Brna spoločne vydali metodickú príručku Ľudia v pohybe ako pomôcku pre skautských vedúcich a ďalších pracovníkov s mládežou. Použiteľný je aj pre tých, ktorí sa chcú vo svojej práci s deťmi a mladými ľuďmi venovať témam utečencov a migrácie.

V úvodnej časti príručky sa dozviete viac o kontroverzných témach vo všeobecnosti (a medzi tie dnes patrí aj téma migrácie) a ako s týmito témami pracovať v školách. Praktické a konkrétne námety na prácu s mladými ľuďmi ponúka kapitola Techniky na podporu kritického a systémového myslenia. V ďalšej časti sa zas zoznámite zo základnými pojmami a zároveň aj s aktuálnymi číslami a dátami o migrácii.

Značná časť príručky obsahuje konkrétne aktivity a projekty. Hoci publikácia je primárne určená pre neformálne vzdelávanie, niektoré námety a scenáre sú, v originály alebo po modifikácii, určite využiteľné aj v škole. 

Už Vás unavujú večné, ale nie príliš vecné debaty o migrácii so spolužiakmi v škole? Projekt Slovenskej debatnej asociácie s názvom Rozumne o migrácii, ponúka šancu priniesť do školy poctivú diskusiu o aktuálnej téme migrácie.

Projekt ponúka mladým ľuďom možnosť organizovať vlastné verejné diskusie, prehĺbiť znalosti o migrácii a súčasnej migračnej kríze a diskutovať so zaujímavými hosťami (viac TU). Tými budú rešpektované osobnosti na tému migrácie – experti venujúci sa téme migrácie, sociálni vedci, dobrovoľníci a pracovníci s osobnou skúsenosťou z migračnej krízy, migranti žijúci na Slovensku a pod.

Prihlásiť sa dá do 15. novembra TU

Iný pohľad na migráciu ponúka čerstvá a zaujímavá publikácia In_akosti slovenské – z rozprávania cudzincov, ktorú vydala Centrum pre výskum etnicity a kultúry (CVEK). Hoci publikácia je určená predovšetkým cudzincom prichádzajúcim na Slovensko, je veľmi zaujímavým čítaním aj pre Slovákov. Ponúka iný pohľad na to, ako vyzerá každodenný život a bežné situácie v našej krajine. Autorky spracovali dojmy a perspektívy niekoľkých desiatok cudzincov žijúcich na Slovensku:

„Všimneš si, že ľudia na teba dosť pozerajú. Bol som skoro ako celebrita“, hovorí napríklad Adewale z Nigérie. 

„Ľudia si tu robia plány na víkend dopredu. Každý víkend robia niečo s deťmi… idú na turistiku, lyžovať alebo… majú celý zoznam“, tak sa zas pozerá na spôsob trávenia voľného času Slovákov Tenuk z Malajzie. 

„Hodinu pred stretnutím príde otázka, či platí to stretnutie, ktoré sme si dohodli. Slováci to musia ešte raz potvrdiť, aj keď neprišlo žiadne rušenie“, hovorí zas Jules z Kanady.

„Bedekre“ sa dajú stiahnuť alebo čítať v niekoľkých jazykových mutáciach, vrátane slovenčiny, online TU

O metodických materiáloch, ktoré pripravilo OZ Človek vohrození n.o. k téme migrácia sme už písali. Sú výberom zo série piatich metodických príručiek, ktoré ponúkajú hotové aktivity použiteľné priamo vo vyučovaní konkrétnych predmetov (dajú sa stiahnuť v sekcii Knižnica na tejto stránke).

Interaktívnou formou pomôžu učiteľom i žiakom venovať sa tejto téme a citlivo o nej diskutovať. Môžete si stiahnuť niektoré zo šiestich aktivít pripravené pre stredné školy. Štyri z nich možno použiť na hodinách geografie a dve v predmetoch občianska náuka. S určitými úpravami sa niektoré z nich dajú upraviť i pre potreby žiakov vo vyšších ročníkoch základných škôl. Sú pripravné tak, aby žiakom poskytovali možnosť vyjadriť vlastný názor a diskutovať o téme z rôznych pohľadov.

Pri učení o téme migrácia je skutočne z čoho vyberať. Predstavili sme si len časť zdrojov a metodických materiálov, ktoré sú bezplatne k dispozícii a k voľnému stiahnutiu na internete – v slovenskom a českom jazyku. Niektoré z nich sú dokonca priamo pripravené na vyučovanie v konkrétnom predmete, pri iných by ale tiež nemal byť zásadný problém násť ich prienik so Štátnym vzdelávacím programom. Ak ovládate iný cudzí jazyk, napríklad angličtinu, zdrojov je samozrejme ešte oveľa viac. Pravdepodobne nikdy nebola vhodnejšia doba túto tému aj v školách otvoriť. 

autor: LZ

Fotka na titulke: NY – http://nyphotographic.com/