Jeden svet na školách 2020/2022: metodické materiály k dokumentárnym filmom

Dokumentárny film je výborným nástrojom na otváranie dôležitých tém. Poskytuje nielen nové vedomosti, ale prináša so sebou aj zážitok a emócie.
Každý jeden film otvára debatu o inej citlivej téme. So študentmi a študentkami tak máte možnosť diskutovať o občianskej neposlušnosti, aktivizme, nedemokratických režimoch, klimatickej zmene, ale aj odvahe jednotlivcov.
Metodicko-informačné materiály k filmom Vám pomôžu pripraviť jednoduché aktivity pred a po filme. Pôvodne boli určené pre triedne kolektívy, ale s trochou kreativity ich zvládnete adaptovať aj na prostredie domácej výučby. Odporúčame Vám pamätať najmä na reflexiu po filme, pretože to je najpodstatnejšia časť celého procesu. Konkrétne otázky k reflexii nájdete vo vzdelávacích materiáloch ku konkrétnym filmom.
Metodické materiály k dokumentárnym filmom vznikli v rámci oddelenia globálneho vzdelávania organizácie Človek v ohrození, ktorého je festival Jeden svet hrdou súčasťou.
Tento rok vám prinášame aj možnosť pozrieť si diskusie s odborníkmi na témy filmov, ktoré sa uskutočnili v rámci školských projekcií na festivale Jeden svet 2020 online. Odkazy na sledovanie diskusií nájdete pri popisoch konkrétnych filmov. Záznamy z diskusií vám môžu poslúžiť ako zdroj informácii od odborníkov a inšpirácia pri rozhovoroch so žiakmi a žiačkami.
TU sa môžete prihlásiť – PRIHLASOVACÍ FORMULÁR PRE VŠETKY FILMY

Ponuka filmov na obdobie školského roka 2020/2021, až do novembra 2022:


AKCIA

Action / Iwo Kondefer / Poľsko / 2020 / 38 min. / anglicky, poľsky / slovenské titulky / 14+ 

Skupina mladých ľudí z rôznych krajín sa na neznámom odľahlom mieste pripravuje na „akciu“. V centre pozornosti stoja Belgis z Indonézie a Marek z Poľska, ktorí sa zúčastňujú na výcvikoch, kde sa učia, ako sa utáboriť a ako postupovať pri výraznom znížení telesnej teploty. Kto sú títo ľudia? Aké sú ich ciele a motivácia? Čo chcú dosiahnuť a s akými následkami musia počítať?

Témy filmu: občianska neposlušnosť, environmentálny aktivizmus, záujem o veci verejné

Upútavka filmu

Diskusia k filmu s aktivistkou Laurou Kovácsovou – TU si pozriete 1. diskusiu, TU si pozriete 2. diskusiu 

Po vyplnení prihlasovacieho formulára Vám pošleme odkaz na sledovanie filmu. Informačno-metodické materiály k filmu si môžete stiahnuť z rámčeka vyššie.


 

Alt-right: V utajení medzi pravicovými extrémistami

Undercover in the Alt-Right / Bosse Lindquist / Spojené kráľovstvo / 2018 / 52 min. / anglicky / slovenské titulky / 16+

Patrik Hermansson prenikol medzi pravicových extrémistov v prísnom utajení ako švédsky študent Erik Hellberg. Infiltroval sa do najznámejších ultrapravicových sietí v Spojených štátoch a Spojenom kráľovstve, dokonca aj v rámci násilného konfliktu v Charlottesville. Podarilo sa mu získať usvedčujúce informácie, ktoré vedú až do Bieleho domu. A všetko to zachytil skrytou kamerou.

Témy filmu: pravicový extrémizmus, občianska angažovanosť a odvaha jednotlivca

Upútavka filmu

Diskusia k filmu s historikom Jakubom Drábikom – TU si pozriete 1. diskusiu, TU si pozriete 2. diskusiu

Po vyplnení prihlasovacieho formulára Vám pošleme odkaz na sledovanie filmu. Informačno-metodické materiály k filmu si môžete stiahnuť z rámčeka vyššie.


 

ČÍNSKY UMELEC V EXILE

Chinaʼs Artful Dissident / Danny Ben-Moshe / Austrália, Čína, Francúzsko, USA / 2019 / 60 min. / anglicky, francúzsky, mandarínsky / české titulky / 16+

Filmová snímka Čínsky umelec v exile predstavuje príbeh popredného čínskeho politického karikaturistu a pouličného umelca Badiucaa (Pa-tiou-cchaa), ktorý žije v exile v Austrálii. Umelec sa prostredníctvom svojej tvorby snaží vzoprieť čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi a jeho autoritárskemu režimu. Badiucao má jasné ciele: zastaviť prekrúcanie faktov o masakri na Námestí nebeského pokoja, odhaľovať pretrvávajúce porušovanie ľudských práv a bojovať za oslobodenie Hongkongu. S kampaňou cestuje po celom svete. Svoje provokatívne živé umenie prezentuje na rôznych miestach od Sydney až po Berlín, na cestách sa stretáva s kolegami disidentmi. Nájdeme medzi nimi aj priamych účastníkov masakra na Námestí nebeského pokoja, ktorí poskytujú vlastné mrazivé svedectvá. Umelec skrýva svoju tvár pod maskou, aby zostal v anonymite, podobne ako svetoznámy Banksy. Na rozdiel od Banksyho však Badiucao riskuje život svoj aj svojej rodiny, pretože čínska vláda robí všetko pre to, aby jeho tvorbe zamedzila.

Témy filmu: nedemokratické režimy, občianska angažovanosť, sloboda prejavu

Upútavka filmu

Diskusia k filmu s odborníkom na vzťahy s Čínou – TU si pozriete diskusiu

Po vyplnení prihlasovacieho formulára Vám pošleme odkaz na sledovanie filmu. Informačno-metodické materiály k filmu si môžete stiahnuť z rámčeka vyššie.


 

TU sa môžete prihlásiť – PRIHLASOVACÍ FORMULÁR PRE VŠETKY FILMY

 


„PONÚKANÝ MATERIÁL JE VEĽMI DOBRÝ, VAŠU STRÁNKU POUŽÍVAM PRI VÝUKE NEUSTÁLE.“

UČITEĽKA, ZÁKLADNÁ ŠKOLA, LEOPOLDOV

„JEDEN SVET NA ŠKOLÁCH JE ÚŽASNÝ PROJEKT, TEŠÍM SA NOVÝ FILM S METODIKOU. ĎAKUJEM.“

UČITEĽKA, GYMNÁZIUM IVANA KUPCA, HLOHOVEC


Partneri

Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Človek v ohrození n. o.

Táto webová stránka bola vytvorená a je prevádzkovaná s finančnou podporou Európskej únie. Za jej obsah je výhradne zodpovedná organizácia Človek v ohrození n.o., pričom nemusí nutne reprezentovať pohľad Európskej únie.