Globálne vzdelávanie – kontext a kritika

Nová publikácia z Centra enviromentálnej a etickej výchovy Živica nastoľuje otázky, ktoré nie sú vždy príjemné a spochybňuje často zaužívané presvedčenie.

Súčasný svet je prepojenejší a navzájom závislejší ako kedykoľvek predtým. Informácie, energia, suroviny, tovar, ľudia – prúdia neuveriteľnou rýchlosťou. Aké to má dôsledky? Aké riziká? Aký je náš podiel na tomto kolose? Sme spoluzodpovední? Je naša snaha a pomoc vítaná?

Na tieto aj ďaľšie otázky hľadajú odpovede autori novej publikácie, ktorú vydáva Centrum enviromentálnej a etickej výchovy Živica s názvom Globálne vzdelávanie – kontext a kritika. Kniha nastoľuje otázky, ktoré nie sú vždy príjemné a spochybňuje často zaužívané presvedčenie. Podľa autorov nebolo cieľom zostaviť publikáciu ospevujúcu pomoc „rozvojovým“ krajinám, ale skôr vyvolať otvorenú a hlbokú diskusiu o rozvojovej pomoci a vzdelávaní.

V publikácii nájdete kapitoly venujúce globálnemu vzdelávaniu z pohľadu medzinárodne uznávanej profesorky Vanessy Andreotti, prepojeniu globálneho vzdelávania s bežným životom či zobrazovaniu krajín globálneho Juhu. Okrem toho sú tam tématicky zamerané kapitoly týkajúce sa klimatickej zmeny, poľnohospodárstva a potravinovej bezpečnosti a ďaľšie. Súčasťou knihy je CD s textom Učiť sa vnímať svet Očami toho druhého od Vanessy Andreotti.

Juraj Hipš v predslove píše: Mám tušenie, že táto kniha bude prijatá rozdielene. Tomu sa teším, pretože tam, kde sa stretávajú dva rôzne myšlienkové prúdy, môže prísť k najväčšiemu rozvoju.“

Kniha vyšla v spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene vďaka finančnej podpore SlovakAid.

Ďaľšie informácie o publikácii a možnosti ako ju získať nájdete na stránke Živice

Prípadné otázky adresujte Kateřine Markošovej na: markosova@zivica.sk