Plastová planéta

Ako ukazuje film Plastová planéta, téma plastu v našich životoch ľudí rozdeľuje. Plast prepája všetky kúty sveta a rôzne sféry života. Jedni zvýrazňujú praktický prínos plastov, druhí poukazujú na zdravotné riziká a dopady na životné prostredie.

Rakúsky dokumentárny film z roku 2009 – Plastová planéta (Plastic Planet) rozpráva o produkcii a využívaní všadeprítomného plastu v našich každodenných životoch. Sme deti platovej doby. Režisér Werner Boote oslovuje na svojich cestách kompetentných z prostredia priemyslu vyrábajúceho plasty, odborníkov v biológii, či genetike.

Praktické výhody aj nepriaznivé dopady

Režisérov pohľad je jasný. Viaceré praktické výhody, ktoré plast ponúka, sú zaplatené vysokou cenou – zdravím ľudí a životným prostredím. Nevyhýba sa ostrej kritike priemyslu vyrábajúceho plast. Toto odvetvie pritom ročne vytvorí 240 miliónov ton plastu, čím vynáša zisk až 800 miliárd €. Napokon, jeho predstavitelia mu vo väčšine prípadov odmietli poskytnúť požadované informácie.

Látky prítomné v plastoch sú vytvorené zo surovej ropy a zostávajú v pôde a vode, vo forme odpadu stovky rokov. V riekach, moriach a oceánoch sa tento odpad kopí a tvorí celé plávajúce ostrovy. Pomaly sa tu uvoľňujú chemikálie ako bisfenol A. Tie sa dostávajú do nášho potravinového reťazca a našich tiel, čím prispievajú k zdravotným problémom akými sú rakovina, srdcovocievne ochorenia či neplodnosť.

Film otvára cez problematiku plastu viaceré témy: zodpovedný konzum, znečisťovanie prostredia, chemické a biologické dopady materiálu na zdravie ľudí.
Originálne je tiež spracovanie. Vo filme sú zábery na bežné rodiny, ktoré pred svoj dom vyniesli nespočetné množstvo plastových vecí, ktoré majú doma. Človek si zrazu uvedomí, ako sa plast infiltroval do nášho prostredia.

Druhá strana

Na film reagujú na svojej stránke aj zástancovia plastov a plastového priemyslu. Tí film považujú za veľmi jednostranný. Pripomínajú množstvo užitočných výdobytkov pre každodenný život a spochybňujú škodlivosť a dopady na zdravie, ako pracovníkov vo výrobe, tak aj zákazníkov a konzumentov, ktorí prichádzajú do kontaktu s určitými druhmi plastov. Ide najmä o ftaláty či bisfenol A.
Reagujú tu tiež na hromadenie plastového odpadu. Podľa nich môže byť buď recyklovaný a znovu využitý (aj na iné účely), alebo použitý ako zdroj energie. Je len potrebné naučiť spoločnosť odpadovému hospodárstvu. Plast predstavujú ako príliš cenný, aby bol odpadom.
Zástancovia veria, na rozdiel od kritikov z filmu, že plastový odpad je možné z oceánov odstrániť. Konkrétnejšie kroky, ako to docieliť však neuvádzajú.

Téma do škôl

Tento film sa prierezovou témou plastu dotýka viacerých oblastí: zodpovedný konzum, znečisťovanie prostredia, chemické a biologické dopady materiálu na zdravie ľudí. Jeho časti sú využiteľné na hodinách biológie, chémie, environmentálnej, etickej či výtvarnej výchovy. Zároveň prináša pohľady na tú istú tému z rôznych strán. Výhody, ktoré fyzikálne a chemicky plasty ponúkajú, sú tu prepojené s viacerými rizikami a škodlivými dopadmi.
Téma môže slúžiť aj ako inšpirácia na výtvarnú výchovu s cieľom uvedomiť si všadeprítomnosť plastu.
Zároveň, vzhľadom na jazyk filmu, je možné tému využiť na hodinách nemeckého či anglického jazyka.

 

Učebné materiály k tejto téme v nemeckom jazyku nájdete TU.
Online prístupný film v anglickom jazyku nájdete TU.
Viac o filme a téme plastu z oboch pohľadov nájdete TU a TU.