Online videobesedy o Afrike
Stereotypy môže človek búrať najlepšie v priamom kontakte. Projekt Afrika bez mýtov umožňuje online videobesedy zo zaujímavými ľuďmi pôsobiacami v Afrike. Jedna z bratislavských škôl si to už vyskúšala. Zapojiť sa môže aj vaša škola.
14. februára sa v bratislavskej pedagogickej a sociálnej akadémii (PASA) odohral online videohovor prichádzajúci z Keňe. Na jednej strane sa nachádzalo zhruba 40 žiakov z rôznych ročníkov a na druhej terénny pracovník O.Z. Človek v ohrození Lukáš Zorád, ktorý v Keni pôsobí už 3 roky.
(Reportáž RTVS o projekte nájdete TU)
Možnosť takýchto besied medzi slovenskými školami a školami v Afrike poskytuje projekt Afrika bez mýtov. Ide o projekt, ktorého cieľom je nabúravanie stereotypných predstáv o africkom kontinente mladých ľudí na Slovensku. Zároveň tým vernejšie približuje realitu konkrétnej africkej krajiny.
V rámci projektu sa uskutoční 60 online videobesied na slovenských základných a stredných školách. Besedy budú prebiehať s niektorým z 12 terénnych pracovníkov a lokálnych odborníkov na rozvojovú spoluprácu pôsobiacich v Keni alebo inej africkej krajine.
Okrem toho vzniká aj družobná spolupráca medzi ôsmimi slovenskými a kenskými strednými školami ako aj príručka s názvom Afrika: mýty a fakty. Podobne ako videobesedy, aj tieto aktivity majú prispieť k prekonávaniu stereotypov.
[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_large”,”fid”:”1035″,”attributes”:{“alt”:””,”class”:”media-image”,”height”:”474″,”style”:”float: right;”,”typeof”:”foaf:Image”,”width”:”480″}}]]
Za besedu na bratislavskej škole PASA bol zodpovedný pedagóg a psychológ Radoslav Blaho. Pred samotnou besedou sa žiakov najprv spýtal na ich asociácie, keď sa povie „Afrika”. Dominovali odpovede ako teplo, chudoba, choroby či ťavy.
Potom prišla na rad samotná debata s Lukášom Zorádom. Ten na úvod predstavil svoju činnosť v krajine, ako aj fungovanie rozvojovej spolupráce. Počas druhej časti besedy padali otázky z rôznych oblastí – od politického zriadenia, vzdelávacích možností, zdravotnej starostlivosti, cez chorobnosť a mzdy, až po bezpečnosť. Na rad neskôr prišli aj osobné zážitky a skúsenosti z Kene, ako prijatie miestnymi či rôzne nebezpečné situácie.
V závere mohli žiaci vidieť fotky z Kene ilustrujúce rôzne mýty o Afrike, ktoré boli zároveň doplnené o reálne informácie.
Priamy rozhovor s vyslaným pracovníkom ocenili nielen pedagógovia, ale ja žiaci. Podľa vlastných slov ich často prekvapila realita v krajine, ktorá síce nie je porovnateľná s našími podmienkami pre život, no nie je ani zďaleka taká zlá, ako si mysleli. Žiaci hodnotili besedu ako zaujímavú a prínosnú. Témy besedy rezonovali aj neskôr na iných hodinách.
Škola je navyše zapojená aj do projektu „Premietaj aj ty“, v rámci ktorého majú žiaci možnosť vidieť filmy s podobnou problematikou.
Ak vás videobeseda zaujala a chceli by ste podobnú zorganizovať do januára 2015 aj na vašej škole, môžete vyplniť prihlasovací formulár TU. Každá vybraná škola môže absolvovať 1- 2 on-line besedy. Kontaktná osoba: Juraj Jančovič mail: jancovic@clovekvohrozeni.sk
Online videobesedy sú financované z prostriedkov SlovakAid a Nadácie Orange.