33 miliónov ľudí je na úteku vo vlastnej krajine
Najnovšia správa o vnútorných vysídlencoch sumarizuje údaje za rok 2013. Sýria a sub-Saharská Afrika zotrvávajú na popredných miestach. Počty vysídlencov neklesajú, no africké krajiny sa začali zaväzovať k riešeniam.
Minulý mesiac vydalo Centrum monitorujúce vnútorných vysídlencov (IDMC) výročnú správu Globálny prehľad: ľudia vnútorne vysídlení konfliktom a násilím za rok 2013.
Vnútorní vysídlenci (IDPs) sú ľudia, ktorí sa stali utečencami vo vlastnej krajine. Neprekročili hranice štátu a právne nezískali ochranný štatút utečenca, ktorý by im priznal medzinárodnú pomoc. Zostávajú tak odkázaný na seba.
Príčin vnútorného vysídlenectva je viacero, hoci správa sa zameriava len na konflikt a násilie. Nie je však žiadnou výnimkou, keď IDPs, ktorí utiekli pred vojnou, musia opäť utiecť kvôli prírodným katastrofám ako záplavy, búrky, suchá, či iné dôsledky klimatických zmien.
Správa prináša niekoľko alarmujúcich zistení. Zaznamenala vo svete 33,3 milióna IDPs. Priemerný čas, ktorí IDPs strávia mimo svojho domova sa odhaduje na 17 rokov. Dochádza k systémovým zlyhaniam na lokálnej, národnej ako aj medzinárodnej úrovni. Mnohí IDPs totiž ostávajú mimo svojho domova aj roky po skončení konfliktu. Príkladmi sú Bangladéš či Cyprus, kde sú mnohí ľudia IDPs už od 70tych rokov minulého storočia. V Palestíne, Mjanmarsku a Kolumbii takto žijú dokonca už od 60tych rokov.
Medzi prvými piatimi krajinami s najväčším počtom IDP (z dôvodu konfliktu alebo násilia) sa nachádza Sýria (6,5 milióna) , Kolumbia (5,7 milióna), Nigéria (3,3 milióna), Kongo (2,9 milióna) a Sudán (2,4 milióna). V týchto krajinách žije dokopy viac ako 60% všetkých IDPs z dôvodu konfliktu.[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_large”,”fid”:”1213″,”attributes”:{“alt”:””,”class”:”media-image”,”height”:”240″,”style”:”float: right;”,”typeof”:”foaf:Image”,”width”:”480″}}]]
Celistvejším regiónom, v ktorom žije najviac IDPs, zostáva už 10 rokov sub-Saharská Afrika s 12,5 miliónom IDPs. V regióne boli za rok 2013 osobitne zasiahnuté Stredoafrická republika, Demokratická republika Kongo (DRK) a Južný Sudán.
Zlou správou je tiež fakt, že DRK zotrváva v permanentnom konflikte už od polovice 90tych rokov, pričom čísla IDPs výrazne neklesajú.
Nigéria, ktorá sa radí tiež do regiónu, bola po prvýkrát zahrnutá do výročnej správy a hneď získala celosvetovo nelichotivé tretie miesto.
Globálne dominuje počtom IDPs Sýria. V priemere sa tam vnútorne vysťahuje jedna rodina každých 60 sekúnd. Za deň to predstavuje 9 500 ľudí a je tak krajinou s medziročne najrýchlejšie rastúcim počtom IDPs na svete. Sýria tiež dominuje rebríčku nových IDPs za rok 2013, ktorí sa vysťahovali v roku 2013. Takmer polovica (43%) z nich pochádza práve z tejto krajiny.
Za Sýriou nasleduje DRK a Stredoafrická republika, obe s približne 1 miliónom nových IDPs za rok 2013.
Za rok 2013 pribudlo na celom svete podľa správy spolu až 8,2 milióna nových IDPs, čo predstavuje nárast o 1,6 milióna v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Každým rokom tak dosahujú čísla IDPs nové smutné rekordy s pokračujúcim trendom rastu do budúcnosti.
Správa však prináša aj povzbudivejšie správy. Informuje o afrických krajinách, ktoré, ako prvé, prijali tzv. Dohodu Africkej únie z Kampala, celosvetovo prvú kontinentálnu zmluvu, zaväzujúcu krajiny na ochranu práv a podporu IDPs. V roku 2013 k tejto zmluve pristúpilo ďalších 5 krajín (Angola, Pobrežie Slonoviny, Malawi, Západná Sahara a Zimbabwe). Práve africké krajiny, ktoré dominujú spomínaným rebríčkom, tak môžu slúžiť ako vzor v medzištátnej snahe riešiť postavenie IDPs.
Viac k téme nájdete TU, TU a TU.
Celú správu IDMC 2014 nájdete TU.