Chceme vedieť viac o budúcnosti vzdelávania na Slovensku

Kampaň, ktorá sa usiluje zintenzívniť verejnú diskusiu o vzdelávaní a posilniť hlas detí, rodičov, učiteľov a odbornej verejnosti pri jeho kvalitatívnej premene.

Pred nejakým časom sme vám priniesli článok o Kenovi Robinsonovi a jeho revolučnom pohľade na vzdelávanie. Možno si niekto pomyslel, že jeho predstava je veľmi vzdialená od tém a reforiem, ktoré sú prítomné v školstve u nás na Slovensku. Minulotýždňová prezentácia doterajších výsledkov z kampane „Chceme vedieť viac o budúcnosti vzdelávania na Slovensku” potvrdila opak.

Ľudia zoskupení v občianskom združení Nové školstvo navštevovali počas celého roka 2014 rôzne mestá a mestečká na Slovensku a pýtali sa ľudí na ich predstavy o budúcnosti vzdelávania. Nielenže diskutovali s odborníkmi za okrúhlymi stolmi, ale organizovali online diskusie a tvorivé workshopy, do ktorých zapájali aj rodičov a žiakov.

Vzdelávanie v roku 2040
Ako si ho predstavujú dospelí? Tí mali možnosť porozmýšľať nad tým Čo keby…boli v triedach žiaci rôznych vekových skupín, …sa zmenili vzťahy  a spolupráca medzi školami, …bola škola na rôznych miestach naraz. Vďaka diskusiám a interaktívnym metódam, mohli rozvíjať rozmanité scenáre premeny vzdelávania a možno aj samotného pohľadu na vzdelávanie.     

A čo predstavy detí? Myslíte si, že sú to len samé tablety a dlhé prázdniny?
Deti znázorňovali svoje predstavy (aj) vizuálne a často to boli miesta, kde sa cítia príjemne, nie sú tam len triedy s lavicami a stoličkami, ale rôzne oddychové zóny, kde sa môžu rozprávať, oddychovať a k tomu záhrada, kde môžu pestovať zeleninu. Deti sa chcú sa učiť viac v pohybe a interaktívnou formou, nielen sedieť na jednom mieste. Chcú mať kontakt s prírodou a záleží im na životnom prostredí. Prekvapivé?

Prezentácia výsledkov bola iná, na akú sme zvyknutí, bola interaktívna, vizuálne atraktívna, hravá. Atmosféru a inšpiratívne názory vám priblíži videozáznam a fotky, ktoré nájdete na stránke kampane Chceme vedieť viac 

Samotné výstupy nájdete v Novinkách z kampane

[[{“type”:”media”,”view_mode”:”media_preview”,”fid”:”1310″,”attributes”:{“alt”:””,”class”:”media-image”,”height”:”124″,”typeof”:”foaf:Image”,”width”:”147″}}]]

 

 Ako aj spracované v tomto dokumente