Hľadáme stredné školy v krajských mestách! | Globálne vzdelávanie.sk

Hľadáme stredné školy v krajských mestách!

Na vybraných stredných školách v krajských mestách (okrem Bratislavy) organizujeme bezplatné projekcie dokumentárnych filmov. V ponuke máme dva filmy Zoči voči strachu Čakanie (viac o filmoch nižšie). 

Okrem samotnej projekcie Vám môžeme pomôcť zohnať zaujímavého hosťa, ktorý bude so žiakmi po filme viesť diskusiu. Premietanie však môžete zrealizovať aj sami, napríklad na hodine etickej výchovy, náuky o spoločnosti a pod. a to do konca roka 2017.

V prípade záujmu nás kontaktuje na gv@clovekvohrozeni.sk 
Obratom Vám pošleme filmy na stiahnutie a informácie k prípadnému hosťovi, ktorí sa zapojí do diskusie so žiakmi. 

Zoči voči strachu 
(Spojené štáty/ 2013/ 23 min/ české titulky)

Matthewa Bogera vyhodili ako trinásťročného kvôli jeho sexuálnej orientácii z domu. Nasledujúce roky žil na uliciach Hollywoodu, kde bol tiež v postrannej uličke brutálne zbitý skupinou neonacistických skinheadov. Matthew útok přežil a šťastne se zo života na ulici dostal. O 25 rokov neskôr sa náhodou zoznámil s bývalým skinheadom Timom Zaalom. Obaja muži si čoskoro uvedomili, že sa už stretli. Tim bol jedným z útočníkov, ktorí Matthewa zmlátili a odišli, považujúc ho za mŕtveho. Ich životy sa obrátili naruby a oni se vydali na cestu odpúšťania a uzmierenia. Pre oboch to znamenalo vyrovnať sa s vlastným presvedčením a strachom. Ani jedného z nich by nenapadlo, že ich stretnutie povedie k spolupráci… a priateľstvu.
Témy filmu: extrémizmus, ľudské práva, LGBT, homofóbia

Čakanie
(Dánsko/ 2016/ 58 min/české titulky)

Je chytrá, krásna, úspešná v škole, nadaná vo futbale a obľúbená medzi kamarátkami. Napriek tomu nie je štrnásťročná Rochsár šťastná. Pred piatimi rokmi utiekla s rodičmi a niekoľkými staršími súrodencami do Dánska. V Afganistane im išlo o život, napriek tomu celej početnej rodine dodnes chýba povolenie k pobytu v Dánsku. Každodenne nad nimi totiž visí hrozba deportácie. Rochsár sa dostáva vinou osudu do neľahkej úlohy. Ako jediná hovorí plynulo dánsky, a preto práve na nej zostáva všetka komunikácia s právnikmi a imigračným oddelením. Môže štrnásťročné dievča uniesť takéto bremeno? Priatelia, susedia aj známi ponúkajú pomoc, ale azylová politika je často neúprosná.
Témy filmu: migrácia, vzájomná pomoc, integrácia, nádej na lepší život 
23. november 2017 - 10:27